A Bloomberg friss cikke szerint egyre gyakoribb látvány, ahogy indiaiak egy nagy alumíniumtállal kerülgetik a teheneket, figyelve annak bármi jelét, hogy a szentként tisztelt állatok vizelni fognak - a tállal pedig aztán megpróbálják felfogni a folyadék lehetőleg minden cseppjét. A desztillált tehénvizelet ára ugyanis most a tejével vetekszik Indiában.
A nyugdíjas tehenek sorsáról kell valahogy gondoskodni
Az indiai miniszterelnök az elmúlt két évben több programot is hirdetett a tejadó állatok védelme és az általuk "termelt" hulladékokon alapuló iparágak erősítése érdekében. Közel 6 milliárd rúpiát (bő 24 milliárd forintot) költöttek tehénmenhelyek kialakítására is. Ami azt illeti, a tehenek melléktermékére alapuló iparágakat összességében épp azért szeretnék megerősíteni, hogy az életük delén már túl járó, tejet már nem adó tehenek ellátásához, a menhelyek fenntartásához forrásokat tudjanak biztosítani a piacról.
Az indiai vezetés egyébként megerősítette a tehénhús-fogyasztási tilalmat és intézkedéseket vezetett be az állatok Bangladesbe csempészésének visszaszorítása érdekében.
A legnehezebb rész: a begyűjtés
A meglehetősen erős szagú folyadékot egy lepárlóba öntik, itt távolítják el belőle a szennyezőanyagokat. További eljárások segítségével akár por, akár folyékony koncentrátum formájában is raktározhatóvá válik. Az egész folyamatban egyébként a Bloombergnek nyilatkozó indiaiak szerint a begyűjtés a legnehezebb - hiszen honnan is lehetne tudni, hogy mikor fog vizelni egy tehén?
És most nézzük azt, amit igazából mindenki tudni akar:
Mégis mire jó a tehénvizelet?
Az ájurvéda hagyományos orvoslás egyik alapanyaga; a Bloombergnek nyilatkozó indiai szakértő szerint nagyjából 30 féle orvosság készíthető el otthon a tehenek vizeletéből. Készítenek belőle szappant, fertőtlenítőt, elixíreket, de van olyan cég, ami padlótisztítót állít elő a tehénvizelet felhasználásával - naponta 20 tonnát, amivel még mindig nem tudják kielégíteni a keresletet.
A belőle készült készítményeket használják egyebek mellett méregtelenítésre, de rákos megbetegedések és cukorbaj kezelésére is.