A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) végleges adatai szerint áprilisban 3,4 százalékkal nőtt a kiskereskedelem forgalma az egy évvel korábbi időszakhoz képest. Ugyanakkor - ahogy arról a Privátbankár is beszámolt - az előzetes adatokhoz képest kisebb mértékben nőtt az élelmiszer-vásárlások volumene, miközben az üzemanyag-forgalom adatait felfelé korrigálta a KSH.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) szerint az idei kilátásokat több folyamat befolyásolja. A reálkeresetek az alacsony infláció miatt előreláthatóan 2%-kal nőhetnek, a reáljövedelmek is emelkedhetnek. A szövetség szerint a legkisebb kereseteket jelentő minimálbérek, továbbá a nyugdíjak is több mint 5%-kal nagyobbak az előző évinél, ami mennyiségben számolva az átlagnál több megvásárolható árucikket, szolgáltatást jelent
A rezsicsökkentés jól jöhet
Az üzemanyagok ára áprilisban csökkent, ezzel az elmúlt évek alapos drágulásából faragott le a piac, de a 400 forintos határ alá még nem lépett be a benzin ára: ennek ellenére már így is nőtt az üzemanyag-vásárlási kedv áprilisban.
Az igazi haszon a háztartások számára a rezsicsökkentés, ami - az OKSZ szerint - több mint 100 milliárd forintot hagy a zsebekben (igaz, hogy a rezsitartozás ugyanakkor ennél több).
A szövetség közleménye szerint az elmúlt évek tapasztalata, hogy a fogyasztói piac a reálkeresetek, reáljövedelmek változásait követi. A nemzetgazdaság teljesítménye (GDP) ugyanakkor behatárolja a kereseteket.
Az OKSZ úgy véli, aggodalomra ad okot, hogy a költségvetési kimutatások szerint a fogyasztáshoz kapcsolt adóbevételei a költségvetésnek elmaradnak a tavalyi szinttől, nem csak a rezsicsökkentés és az alacsonyabb infláció miatt (ezek az adóbevételek az áruházi kereskedelemnél szélesebb kört ölelnek fel). Aggodalomra ad okot az is, hogy a második félévben belépő útdíj rendszer elsősorban egyes élelmiszerek költségeit számottevő mértékben is növelheti.
A trafikok miatt is lehet gond
Akár népszavazás lehet arról, hogy a trafikokban árulhatnának-e mást is cigin és dohánytermékeken kívül. |
A szövetség szerint veszélyeket rejt magában a júliustól induló új trafikrendszer, ami elsősorban a kistelepüléseken tehet tönkre élelmiszerüzleteket, ami azt jelentheti, hogy cigarettát és élvezeti cikkeket, valamint fagylaltot lehet majd venni, de tejet és kenyeret már nem. A fehér foltok miatt növekedhet a feketézés, ami nem csak a költségvetésnek, hanem a kereskedőknek is veszteség.
Összességében a jelenlegi információk alapján a fogyasztás elérheti, egyes területeken pedig túl is lépheti az előző évi szintet, a gyengébb évkezdet ellenére. Ehhez az szükséges, hogy az év közepén, majd második félévben egyes területeken többet vásároljanak az áruházakban. Erre akkor van esély, ha nem lesznek egyes területeken piaci zavarok (pl. trafikrendszer indulása nyomán), továbbá a forint gyengülése nem lesz tartós (a 300 forint körüli euró/forint árfolyam drágító tényező).