A hivatal szerint az élelmiszerekre és takarmányokra vonatkozó gyors riasztási rendszeren keresztül a brit hatóság tájékoztatta a tagországokat, hogy a svédországi székhelyű Findus élelmiszer-vállalkozás egyes marhahúsosként megjelölt fagyasztott lasagne készítményei lóhúst tartalmaznak. A nyersanyag pontos származási helyéről a gyorsriasztási rendszeren egyelőre nincs hivatalos információ.
A Nébih tájékoztatása szerint a lóhús fogyasztása akkor jelenthet kockázatot a fogyasztók egészségére, ha az állatot a vágást megelőzően gyógyszerekkel, például antibiotikumokkal, gyulladáscsökkentőkkel kezelték, és a kötelező várakozási idő nem telt le. Az engedélyezett vágóhidakon a vágást megelőző vizsgálatok és az állatot kísérő dokumentumok biztosítják, hogy ez ne fordulhasson elő. A lóhús felhasználása marhahúsosként jelölt termékekben a fogyasztók szándékos megtévesztését jelenti, és hamisításnak minősül.
A lóhús botrány második felvonása
A brit Élelmiszer-szabványügyi Hivatal a múlt héten jelentette be, hogy a Findus nevű, fagyasztott hústermékek előállítására és nagybani forgalmazására szakosodott vállalat marhahúsosként megjelölt készítményeiben nagy mennyiségű lóhúst talált. Az érintett termékcsaládot az összes nagy brit szupermarket-hálózat árulta, és kapható volt kisebb élelmiszerboltokban is.
A lóhúsbotrány nagy-britanniai kirobbanása után a Findus Franciaországban és Svédországban is vizsgálatot kért az élelmiszer-hatóságoktól. A vizsgálatok eredményeképpen mindkét országban visszavontak bizonyos fagyasztott készételeket a kereskedelemből, mert bebizonyosodott, hogy a bennük lévő marhahús lóhússal van keverve.
A nyomok Romániába vezetnek
Sajtóhírek szerint a hús egy román vágóhídról származott. Daniel Constantin mezőgazdasági miniszter azonnal tiltakozott, mondván, hogy a román hatóságok szerint nincs olyan gyanú, hogy az országban címkézték volna tévesen a hústerméket, és a lóhúst marhahúsként adták volna el az érintett román vágóhidak. A miniszter szerint az eddigi hatósági vizsgálatok nem erősítették meg azt a külföldi sajtóban terjesztett hír, miszerint a lóhúst Romániában adták volna el marhahúsként. Constantin szerint Romániában valamennyi engedélyezett vágóhíd teljesíti az európai uniós szabványokat.
Január közepén ló- és sertéshús nyomait találták brit és ír szupermarketek marhahústermékként árult hamburgereiben. A brit szakhatóság január végén azt közölte: szinte bizonyosan Lengyelországból érkezett az az alapanyag, amelyből lóhús került a Nagy-Britanniában és Írországban árult hamburgerkészítményekbe.