Kiszállhat a kormány középtávon az állam által támogatott béren kívüli juttatások rendszeréből, de csak akkor, ha a fizetések jelentősebb emelésére is sor kerülhet - tudta meg kormányközeli forrásból a Magyar Nemzet. Ennek első lépése lehet a jövő évre tervezett, jelentős mértékű adóemelés. A múlt héten beterjesztett adótörvény-tervezet szerint 35,7-ről 51,17 százalékra emelkedne az állam által támogatott kafetériaelemek - köztük az Erzsébet-utalvány, a Szép-kártya és helyi közösségi közlekedési bérletének - közterhe.
A Cafetériatrend.hu gyorsfelmérése szerint a béren kívüli juttatások formájában kapható munkavállalói keret átlagosan nettó 19,2 százalékkal csökkenne 2015-re a közterhek emelkedésének következtében. Megfigyelhető a trend: az elmúlt hat év alatt nulláról 51 százalékra nő a cafeteriát sújtó közteher mértéke. A Népszabadság szerint a korábbi adóemelés után a SZÉP-kártya bevezetése megmentette a rendszert a durva visszaeséstől, kérdés, jövőre bírja-e a meccset a juttatás a családi adókedvezménnyel.
Az adómentes időszakban a teljes juttatási érték nagyjából 350 milliárd forintot tett ki, ebből az étkezési utalványok 200 milliárdot. Ez a piac 2011-ben lenullázódott, hiszen a korábban népszerű utalványok durva adót kaptak, ám az Erzsébet-utalvány rendszere csak nyögve indult el. Jelenleg az Erzsébet-utalvány a SZÉP-kártyával kiegészítve 240 milliárd forintot hasít ki a piaci tortából. Ezen belül az eloszlás nagyjából 140-100 az utalványok javára. Jóllehet van különbség a családi adókedvezménnyel enyhített bér és a juttatás adója között, ám a bér nagy előnye: figyelembe veszik a hitelfelvételnél, beleszámít a nyugdíjba, és táppénz is jár utána - emlékeztet a Népszabadság.