4p

Baritz Sarolta Laura OP domonkos nővér nemrégiben jött haza Brüsszelből, ahol átvehette az Európai Polgár Díjat. Az egykor kiváló üzletasszony az emberközpontú gazdaság és a fenntartható fejlődés területén végzett kutatásaival érdemelte ki az Európai Parlament elismerését. Állítja, a boldogság megtalálásához a boldogságparadoxon megismerésén keresztül vezet az út.

A cikk eredetileg a Piac&Profit magazin november-decemberi számában jelent meg.

Menő közgazdász volt, sikeres menedzser, a rendszerváltás idején segítette a Pepsi-Cola magyarországi térhódítását, aztán egyszer csak belépett a dominikánus rendbe. Hogy történhetett egy ilyen fordulat?

– Az én értékrendemben a pénz soha nem volt fétis vagy bálvány. Mindig úgy tudtam tekinteni az anyagiakra, mint eszközre, amely biztosítja a megélhetésemet, egy jó életet, de eszembe nem jutott felhalmozni vagy gyűjtögetni különösebb módon.

A boldogság titka megismerhető. (Fotó: Baritz Sarolta Laura)
A boldogság titka megismerhető. (Fotó: Baritz Sarolta Laura)

Sokan úgy gondolják, a pénz pont a boldogság eléréséhez eszköz.

– Nem, ellenkezőleg. Kutatások támasztják alá, hogy minél jobban tapad az ember a pénzhez, annál kevésbé boldog. Tim Kasser amerikai pszichológus írt erről egy könyvet, amelynek az a címe, hogy Az anyagiasság súlyos ára. Ennek alapja egy kérdőíves kutatás, melynek során nagyon nagyszámú, tízezres mintán vizsgálták az emberek érzéseit és pénzhez való viszonyukat.

És ha a pénz nem tesz boldoggá minket, akkor mi tesz minket boldoggá?

– Ez ügyben Arisztotelészhez kell visszamenni. Ő írta le a boldogságnak azt a képletét, amelyet a mai társadalmi viszonyok és emberi szükségletek visszaigazolnak. Egyrészt az ember attól lesz boldog, ha van célja, ami több elemből állhat, és ami hierarchikus rendszert alkot. Ez lehet egy munka elvégzése, a család ellátása, egy mű megalkotása. A vallásos ember számára ennek az értékhierarchiának a csúcsán az Isten áll. Arisztotelész számára pedig az igazság szemlélése volt a legfontosabb. Az ember ennek a célrendszernek a megvalósításával teljesedik ki. Az emberi kiteljesedés a bűvös szava a boldogságnak. Ettől érzi magát az ember úgy, hogy egyre nemesebbé, egyre értékesebbé, egyre tökéletesebbé válik. Emellett a tartós emberi kapcsolatok jelentik a boldogság kulcsát, ami ugyancsak egy pszichológiai vizsgálat eredménye. Tehát nem a hatalom, nem a pénz, és nem a siker. A harmadik tényező pedig a lelki élet. Talán mindenki belátja, hogy az ember nemcsak testből áll, hanem test és lélek egységéből, ahogy Arisztotelész fogalmaz, a test a lélek eszköze. E három tényező megléte az, amire azt mondjuk most, hogy az emberi természet szerint való boldogság.

És mi van azokkal az emberekkel, akiknek se céljuk, se lelkük, se emberi kapcsolataik nincsenek? Ők nem emberek?

– Hogyne lennének emberek. Minden ember ember. Minden ember Isten képére és hasonlatosságára teremtetett. Minden embernek van lelke. Azok, akik nem találtak még rá a céljaikra, azok tévelyegnek, még keresnek. És bízhatunk benne, hogy előbb vagy utóbb megtalálják céljukat. Ők azok, akiknek adott esetben segítségre van szükségük.

A fogyasztói társadalom nem jelent változást? Látok hölgyeket a boltokban, akiknek az ad boldogságot és megnyugvást, hogy vásárolgatnak, adott esetben teljesen szükségtelen dolgokat.

– Ez helyettesítés. Ennek megértéséhez ismerni kell a boldogság paradoxon fogalmát. E szerint az emberi boldogság görbéje csak egy bizonyos pontig megy együtt az anyagi javak növekedésével, egy bizonyos pont után viszont csökkenni kezd a boldogság. Amikor a doktori dolgozatomat írtam, akkor kíváncsi voltam, hogy Magyarországon mi az az összeg, ami után elkezd csökkenni a boldogság, és olyan öt–hatszázezer forint környékén lehetett ilyen inflexiós pontot találni. És itt érdemes megemlíteni egy keresztény fogalmat, amit már az ókori görögök is ismertek. Ez a mértékletesség, ami nem azt jelenti, hogy a fogamhoz verem a garast, hanem azt, képes vagyok-e összehangolni a pénzemet a szükségleteimmel. Ha pedig több pénzem van annál, mint amire szükségem van, akkor azt nem magamra költöm, hanem valami másra. Ehhez kapcsolódik a magántulajdon kérdése is, amit az egyház is fontosnak tart, de hogyan? Ha elegendő tulajdonom és tisztes tartalékom van a szükségleteimre, a családomra, a vállalkozásomra, és még mindig marad feleslegem, akkor annak a közösség javát kell szolgálnia. Ahogy Batthyány-Strattmann László tette, aki dúsgazdag grófként, szemorvosként kórházakat épített, és a szegény betegeket ingyen gyógyította. Aki nem adta oda vagyonát, mint Szent Ferenc, ennek ellenére az egyház mégis boldoggá avatta. Ennyire becsben tartja tehát az egyház a magántulajdont és annak használatát a mértékletesség elvei szerint.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vásárló Kapaszkodjon: ilyen idén egy trendi karácsonyfa
Elek Lenke | 2024. december 21. 10:19
Az idei karácsonyi dekorációkban a fenntarthatóság, a természetesség és a letisztult stílus keveredik a fényűző, csillogó elemekkel.
Vásárló Így kell ételt és pénzt menteni – Ön már muncholt?
Elek Lenke | 2024. december 20. 15:12
Egy magyar startup forradalmasította az ételmentést, miközben divattá tette a fenntarthatóságot.
Vásárló Már a munkavállalók vannak jobb alkupozícióban, nem a munkáltatók – interjú Szimeiszter Sándorral, a JYSK vezérével
Csernátony Csaba | 2024. december 19. 05:46
A vásárlóknak kínált termékek kiválasztásában a mesterséges intelligencia helyett inkább az emberi döntésben bízik Szimeiszter Sándor, a JYSK Magyarországért, Görögországért és Ausztriáért felelős országigazgatója. A dán kiskereskedő cég nem tervez jelentős további áruháznyitásokat Magyarországon, mert közel lefedettnek tekintheti a piacot. Ugyanakkor más, hagyományos boltláncokkal szemben jól boldogul az online értékesítéssel a JYSK.  A cégvezető beszélt arról is, hogy a gyenge forint milyen hatással lehet az árcímkékre. 
Vásárló Megjelent az űrkutatásból származó technológia a fogkrémeknél
Buksza blog | 2024. december 15. 18:03
Az űrhajók és a fogkrémek meglehetősen távol állnak egymástól, ám összekötheti őket, hogy hasonló módszerekkel készülnek. Legalábbis a Colgate ebbe az irányba megy. 
Vásárló Ki lehet törni a bejgli, halászlé, töltött káposzta háromszögből? A franciák mutatják a karácsonyi lakomadivatot
Buksza blog | 2024. december 15. 11:13
A franciák karácsonyi ételválasztása megmutatja, hogy ki lehet törni a halászlé, töltött káposzta, bejgli készítésének Bermuda-háromszögéből, ha egy kicsit bonyolultabban gondolkodik a házi szakács.
Vásárló Furcsa balesetben halt meg egy Magyarországon is népszerű márka alapítója
Privátbankár.hu | 2024. december 15. 08:26
Kirándulás közben történt a szerencsétlenség.
Vásárló Futárok nevében verik át a gyanútlan online vásárlókat a csalók: figyelmeztet a szlovák rendőrség
Privátbankár.hu | 2024. december 12. 12:59
Egy újfajta csalásra hívja fel a figyelmet a magyar nyelvű szlovákiai sajtó, ami vélhetően nem csupán Magyarország északi szomszédjának lakóit veszélyezteti.
Vásárló Földbe döngölheti a bíróság a „junk food” élelmiszerek és italok gyártóit
Buksza blog | 2024. december 12. 07:44
Egy magánember olyan pert kezdeményezett az úgynevezett ultrafeldolgozott élelmiszerek gyártói ellen, amely a dohánygyártók elmeszeléséhez hashonló végeredménnyel járhat.
Vásárló Váltás jöhet a boltokban: nyugdíjba mehetnek a mostani bevásárlókocsik
Buksza blog | 2024. december 10. 17:47
Hamarosan megjelenhetnek az okosnak mondott bevásárlókocsik az áruházakban, amelyek két szempontból is kiérdemlik ezt a jelzőt. Sokat tudó elektronikus kütyük és tudják hogyan húzzák ki a pénzt a vevők.
Vásárló Egy speciális hajápoló termék, amelyet érdemes megismerni
Márkázott tartalom | 2024. december 9. 15:29
A keratinos samponok népszerűsége töretlen, de vajon hányan ismerik közelebbről is ezeket a termékeket? Miért jó, ha ezeket használjuk a már megszokott samponok helyett? Cikkünkből ez is kiderül!
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG