2011 utolsó hónapjaiban a közép-európai devizák árfolyamainak mozgása az utóbbi évek legnagyobb árfolyameséseit eredményezte - leginkább a cseh korona, a lengyel zloty és a magyar forint gyengültek.
Az egyes országok gazdaságaira való hatások mellett érdemes megemlíteni, hogy Magyarországon dolgozó szlovákok ezreit érintik jelentősen az utóbbi hónapok devizapiaci eseményei.
A szlovák Munkaügyi,- Szociális- és Családügyi Minisztérium adatai szerint a Magyarországon alkalmazott szlovák állampolgárok száma jelenleg 20 ezer és 30 ezer közé tehető, a magyarországi átlagkereset pedig – a KSH adatai alapján – 212 000 forint körül van.
A Magyarországon dolgozó szlovákok, akik forintban kapják a fizetésüket, azt tapasztalják, hogy érezhetően kevesebbet ér a keresetük, amikor azt euróra váltják. Azoknál, akik naponta ingáznak a két ország között, és így szinte minden költségük euróban merül fel, különösen élesen vetődik fel ez a probléma.
A 212 000 forintos átlagkereset júniusban 800 eurót tett ki (1 euró 265 forint volt), novemberben pedig már csak 675-öt.
A forint árfolyama 2011 januárja óta (forrás: MNB) |
Ha tartósnak bizonyul a jelenlegi árfolyam, vagy még tovább esik a forint, a szlovák munkavállalók a most következő évben akár két hónapi bérnek megfelelő összeggel kevesebbet visznek haza 2011-hez képest - mondja Peter Leonidou, Alpari Financial Services értékesítési igazgatója, aki nem számít gyors és tartós forinterősödésre.