A nyugdíjigénylés feltételei
Ahhoz, hogy nyugellátást állapítsanak meg számunkra, meghatározott feltételeknek kell megfelelnünk az OMIP a nyugdíjigényléssel kapcsolatos információi szerint. Ezek a feltételek mások Magyarország és Ausztria esetében, azonban az közös, hogy elért életkor és ledolgozott idő szükséges hozzá. Ausztriában az általános nyugdíjkorhatár férfiaknál 65, nőknél a 60 év, azonban a nők esetében ez fokozatosan emelkedik, és 2033-tól számukra is 65 év lesz az igénylési feltétel.
A szolgálati idő Ausztriában 15 év, ez azonban nem azt jelenti, hogy csak 15 év osztrák munkaviszony után kaphatunk osztrák nyugdíjat, hanem azt, hogy az összes munkában töltött időnk összeadódik, így, ha összességében jogosultak vagyunk nyugdíjra, akkor ezek a munkaviszonyok is számítanak. Hazánkban 20 év jogosultsági idő kell, tehát csak akkor mehetünk nyugdíjba, ha betöltöttük a nyugdíjkorhatárt és legalább 20 év munkaviszonnyal rendelkezünk, ebbe azonban beletartozik a külföldi munkavégzés is.
Mennyi lesz a nyugdíjunk?
Akik 1955 január 1. után születtek, rendelkeznek nyugdíjszámlával, ez alapján fogják kiszámítani a nyugdíjukat. Ezt a juttatást utólag, a következő hónap első napján utalják, és évente 14 alkalommal fizetik ki. Jó hír, hogy Ausztriában korlátozás nélkül lehet munkát vállalni nyugdíj mellett, sőt, ez még az ellátást is növeli. Ha pedig nem vesszük igénybe a nyugdíjat, hanem tovább dolgozunk, akkor az ellátás összege évente 10%-al növekszik.
Hogyan lehet figyelembe venni ezeket az időszakokat?
Ha 12 hónapnál többet dolgoztunk Ausztriában, akkor résznyugdíjra leszünk jogosultak. Ilyenkor közvetlenül osztrák nyugdíjat kapunk, mely adóköteles, egészségbiztosítási járulékot és személyi jövedelemadót vonnak le belőle. Ha azonban ez az időszak 12 hónapnál rövidebb, akkor ezt az időszakot a magyar nyugdíj számításánál veszik figyelembe, és ebbe lesz beépítve.
Egyéb nyugdíjazási lehetőségek
A korai nyugdíjat a 62. életév betöltése után lehet igényelni, ebben az esetben meghatározott biztosítási hónapok meglétét vizsgálják. A nehéz fizikai munka után járó nyugellátással akkor lehet élni, ha megerőltető fizikai vagy pszichikai munkát végeztünk hosszabb időn keresztül. Ez az idő legalább 10 év kell, hogy legyen, és legkorábban a 60. életév betöltése után lehet igényelni.
Ha tehát 12 hónapnál kevesebbet dolgoztunk valamely külföldi országban, akkor azt is a hazai biztosítónál kell jelezni, mivel ezek be fognak épülni a magyar nyugellátásunkba, de a 12 hónapnál hosszabb idejű külföldi munkák az adott országban önálló ellátásra jogosítanak.