A társaság felmérése szerint jelenleg legalább 12 bűnöző árul a dark weben ujjlenyomatok ellopására alkalmas eszközöket, és legalább három ember foglalkozik véna- és íriszszkennerek megcsapolására alkalmas, úgynevezett „skimmer” eszközöket. A Kaspersky Lab információi szerint ráadásul az alvilág szereplői már dolgoznak egy olyan mobilalkalmazás fejlesztésén, amivel a közösségi médiában használt képeink segítségével játszanák ki a rendszert.
Miért szörnyen veszélyes ez?
“Problémát jelent a biometriában, hogy – az illetéktelen kezekbe kerülés esetén egyszerűen módosítható jelszavaktól és PIN-kódoktól eltérően – lehetetlen megváltoztatni valakinek az ujjlenyomatát vagy írisz képét. Így ha biometrikus adatainkat egyszer ellopják, már nem lehet biztonságosan használni őket azonosításra.
Ezért rendkívül fontos ezeknek az információknak a biztonságos tárolása és továbbítása. Biometrikus adatokat tartalmaznak a modern útlevelek (e-útlevelek) és vízumok is, és ha valaki ellopja ezeket az okmányokat, nem csupán a dokumentum birtokába jut, hanem megszerzi az érintett személy biometrikus azonosítóját is, vagyis az illető személyazonosságát” – mondta el Olga Kochetova, a Kaspersky Lab biztonsági szakértője a Privátbankár.hu-nak.