A narancslé ára fontonként 3,95 dolláros új csúcsra emelkedett május utolsó napjaiban, miután a világ legnagyobb narancstermelő országa, Brazília termelői jelezték, hogy a termés 24 százalékkal kisebb lesz, mint az elmúlt évben. Összesen 232 millió 40,8 kilogrammos ládát várnak. A piaci szereplők korábban „csupán” 15 százalékos visszaesést jósoltak.
A brazíliai narancsfák a citruszöldülés betegségében szenvednek, miután a klímaváltozással összefüggésben több egymást követő évben is extrém meleg és száraz volt az időjárás a virágzás időszakában. Ezt a kórt nem lehet kezelni. Eközben Floridában, az Egyesült Államok narancstermő
vidékén egymást követő hurrikánok, illetve egy nedvszívó rovar támadása tette tönkre az ültetvényeket. Az utóbbi előbb keserűvé teszi a narancs levét, majd megöli a narancsfát.
További gond, hogy – szintén a klímaváltozással összefüggésben – korábban érik be a termés. Így
korábban kell szüretelni, ami gondokat okozhat a narancslé ízével kapcsolatban. Például keserűbb lehet.
A narancstermés íze évről évre változik, amit azzal szoktak kompenzálni, hogy a két éven át eltartható, lefagyasztott narancslétartalékokból kevernek bele valamennyit a friss italba. A mostani probléma azonban olyan nagy, hogy ezzel a módszerrel nem orvosolható. „Soha nem láttunk még ekkora válságot – mondta Kees Cools, a nemzetközi zöldség-gyümölcs szövetség (IFU) elnöke a Financial Timesnak. Hozzátéve: Még a nagy fagyok és hurrikánok csapása idején sem.
Felhígíthatják az igazi narancslevet
Az IFU azt fontolgatja, hogy lobbizni fog az ENSZ-nél annak érdekében, hogy más gyümölcsök levéből keverhessenek bele a narancslébe. Szóba jöhet az alma, a mangó, illetve a mandarin. Az utóbbi jobban tűri a klímaváltozás okozta extrém időjárást, mint a narancs.
A gond részben a standardok megváltoztatása, amelyeket az ENSZ szintje után a nemzeti hatóságokkal, köztük a híresen szigorú amerikai élelmiszer- és gyógyszerhatósággal (FDA) is el kellene fogadtatni. Másrészt megdrágítaná a feldolgozást, hogy a kiegészítő gyümölcsöt termőhelyéről el kellene szállíttatni a narancsfeldolgozó üzemekbe. A citruszöldülés csapása 20 éve sújtja az ágazatot. Jellemző, hogy míg Floridában korábban 240 millió láda termést szüreteltek, mostanában jó ha 17 millió ládányi terem. Ezt a helyzetet jellemzik úgy a szakértők, hogy az Egyesült Államok déli államában majd hogy nem teljesen eltűnt ez a mezőgazdasági ágazat.
Eközben a kereslet ugyan csökken, de nem olyan mértékben, mint a koronavírus-járvány előtt. Akkor az amerikai fogyasztók cukortartalma miatt visszafogták narancsléfogyasztásukat, ám a covid idején újra felfedezték gazdag vitamintartalmát. Összességében ötödével esett vissza a narancsitalok iránti kereslet – mondta Francois Sonneville, a Rabobank italpiaci szakértője.
Ezt is alapvetően az erőteljes áremelkedés okozza. A radikális kezelés csak a narancsfák kivágása, és új ültetvény telepítése lehet. Ezt nem szeretik a termelők, mert a beteg fákon azért még vannak hasznosítható gyümölcsök. A hozam azonban kicsi, a minőség rossz. Így történet vége a szokásos lehet: a jó minőségű, tiszta narancslé tovább drágulhat az áruházakban. (Via Guardian, Financial Times)