A legnagyobb egyesült államokbeli gyorsétteremláncok ideiglenesen kihagyják termékeikből a friss hagymát, miután kiderült, hogy ez a zöldség volt felelős a McDonald’snál történt élelmiszer-fertőzésért –
derült ki a Reuters híréből. Az eset ráhozta afrászt a cégekre, mert kiderült, hogy az ételek készítése
nagyobb kockázatokat hordoz, mint a bennük lévő marhahús.
Az E.coli baktérium fertőzése miatt legkevesebb 75 ember betegedett meg az USA középnyugati részén, és egy életét vesztette. A McDonald’s 14 ezer amerikai éttermének ötödében levette menüjéből a Quarter Pounder nevű ételt. Az érintettek közül 61-ről érkezett információ, amiből azt derült ki, hogy 22-en kerültek kórházba. Két fertőzöttnél atipusos hemolítikus urémiás szindrómát diagnosztizáltak. Ez egy ritka életveszélyes betegség. Az orvosok semmi jóval nem szokták biztatni azokat, akik ebben betegednek meg. Vérrögök keletkezhetnek szerte szét a hajszálerekeben, amelyek azután több szervnél is szövődményekhez vezethetnek. Az amerikai élelmiszer-biztonsági és gyógyszerhatóság (FDA) a vese
leállásának lehetőségére hívta fel a figyelmet.
A mostani fertőzésről részletesen beszámolt a Privátnankár is, az összeállításból kiderül mi okozza és hogyan kerülhető el a megbetegedés?
Mivel lehet végleges csapást mérni a baktériumokra?
Korábban az ételekben felhasznált marhahús volt a felelős az E.coli fertőzésekért, ám a Jack in the Boxnál történt eset után, amely 170 vendéget érintet és négy halálesetet eredményezett, drákói szabályozással visszaszorították húsfertőzéseket.
A szakértők emellett arra hívják fel a figyelmet, hogy a marhahúst megsütik fogyasztás előtt, míg a zöldségek frissen kerülnek az ételekbe, ami rontja a védekezés esélyeit. A gyorséttermek nagy beszállítóinál masszív minőségbiztosítási rendszerek hivatottak garantálni az ételalapanyagok tisztaságát. Ezek része a tesztelés, ám sajátos módon minél jobban fertőtlenített egy zöldség, annál nehezebb észrevenni, ha esetleg mégis fertőzött. A Wendy’s 2022-ben futott bele abba, hogy az éttermeiben fertőzött salátát használtak. Ugyanez a Taco Bell-lel 2006-ban történt meg.
Az egyetlen abszolút megoldás a fertőtlenítésre a Reuters cikke szerint a radioaktív besugárzás lenne, ami minden baktériumot lemészárol, ám melyik az a cég, amely egy ilyen drasztikus módszert be merne vállalni? Egyrészt az óriási ételalapanyag-mennyiség miatt nehezen lenne alkalmazható. Másrészt ha a vendégei megtudnák, hogy besugárzott ételt kapnak, akkor jó eséllyel világgá futnának.