Karbantartás, ellenőrzés: egyszerűen, percek alatt
Mi sem egyszerűbb annál, mint megállni egy helyben a napelemes farm szélén, nem kell járműbe pattanni vagy elindulni gyalog, csak egy kontroller kell, felküldeni a drónt és egy képernyőn keresztül azonnal látni fogunk mindent, ráadásul sokkal nagyobb látószögben, részletesebben. A földre telepíthető napelem tartószerkezet ma már egyáltalán nem számít ritkaságnak, egyre több van belőlük, köszönhetően az olyan szolgáltatóknak, mint a Modulfix.
Minél nagyobb egy napelemes rendszer, annál nagyobb kihívás az ellenőrzés és a karbantartás. Magyarországon is egyre több napelemfarm van, amelyek nagy mennyiségben állítanak elő energiát. A mezőgazdaságban is gyakran alkalmazzák ezt a megoldást, vagy ha éppen ipari épületeket kell árammal ellátni. A panelek ellenőrzéséhez gyakran személyesen kell odafáradni, tüzetesen átnézni. De mi lenne, ha csak akkor kellene egy métert is megtennünk, ha tényleg valamilyen probléma van?
Teljesen természetes, hogy a napelemek hatékonysága, teljesítménye idővel csökkenni fog. Ehhez hozzájárulnak a környezeti hatások, mint a por, szennyeződés, madárürülék, de a szélsőséges időjárás miatt akár komolyabban meg is sérülhetnek, repedések és törések jelenthetnek meg rajtuk, ami szintén nagy hatással van a panel működésére.
A drónok alkalmazása
Ez a gépezet hosszú időn keresztül képes egy helyben, stabilan lebegni. Addig a nagy felbontású kamerának köszönhetően tüzetesen megvizsgálhatjuk az egyes paneleket. Ha valami furcsaságot látunk, akkor sokkal közelebb repülhetünk a kérdéses alkatrészhez. Akár hőkamerákat is felszerelhetünk a drónra, hogy pontos képet kapjunk a napelemes rendszer teljesítményéről.
A dróntechnológia alkalmazásával anélkül azonosíthatjuk a problémát, hogy a szakember fizikailag jelen lenne a panel mellett. Elfelejthetjük a bonyolult és egyben költséges földi berendezéseket, amelyekkel a meghibásodásokat kell monitorozni.
Azonosítás és elhárítás
A drón segítségével pontos felvételt készíthetünk az adott meghibásodásról. Ezt később megmutathatjuk a szakembereknek, akik már felkészülten mehetnek ki a helyszínre. Ez nagymértékben csökkenti a javítási időt, hatékonyabb lesz a munkavégzés, és a napelemes rendszernek sem kell hosszú időre leállnia vagy megküzdenie a kisebb teljesítménnyel. A szükséges emberi beavatkozások száma is kevesebb lesz, a drónokkal gyorsabban azonosíthatjuk a hibákat, és a környezetre gyakorolt hatás is kisebb lesz.