Egyediség. Kis tételek. Magyar borok. Borshop.
A koncepció alapja az volt, hogy minél szélesebb körben mutassák be az olyan hazai borászatok kínálatát, ahol kistételes, néhol csupán pár száz, maximum ezer palackkal készült kuriózumokat készítenek, amihez máshogy nem jutna hozzá a borkedvelő közönség. Ráadásul ezeket nem csak helyben, pohárral lehet fogyasztani. A polcokon sorakozó csodás palackok polci áron meg is vásárolhatóak, így ha beleszeretünk egy tételbe, azonnal haza is vihetjük magunkkal. Tokaj, Etyek-Buda, Pannonhalma, Somló, Mátra, Csopak, Badacsony, Dél-Balaton, Eger, Villány, Sopron, Szekszárd, Tolna. Ezen vidékek kínálatából szemezgetnek a tulajdonosok, akik természetesen saját pincészeteik különleges palackjait is felteszik a polcra. A kínálat pedig folyamatosan változik és bővül annak megfelelően, hogy épp hol fedeznek fel egy olyan gyöngyszemet, mely reflektorfényt kíván.
Jelenleg közel 150 minőségi magyar bor, pezsgő és desszertbor sorakozik a borshopban, melyek zöme organikus szemléletű, certifikált natúr bor vagy természetközeli gazdálkodást végző kicsi pincészetek borai. Kivétel nélkül magas minőséget képviselnek. Az N28 számára fontos, hogy olyan borászokkal dolgozzon együtt, akik nem profit, hanem minőség orientáltak és a szőlőre inkább kedvesükként tekintenek, mint bevételi forrásra. Ők szerelemből készítik boraikat.
Aktuálisan igazi kuriózumnak számítanak a Két Jóbarát meg az Anti utolsó palackjai, hiszen a pincészet sajnos nem élte túl a COVID járványt, így már sehol máshol nem kaphatóak minőségi Szent-György hegyi boraik. Egy másik kedvenc Egerből Bukolyi Marcell Egri Bikavér Grand Superior-ja és Hárslevelű-je. A Nagy-Eged Dűlőn van frissen telepített szőlője és az első évjáratok most jönnek ki. Különlegessége, hogy ez az egyetlen teljesen organikus Egri Bikavér az országban. A borászatok közül még a Somló Kincse pincét érdemes megemlíteni, ami ugyancsak egy apró organikus pince a Somlói régióban. Ahogy a Szentesi pince, ők is kiemelten foglalkoznak régi magyar szőlőfajtákkal, így megkóstolhatjuk a Sárfehért, a Piros Bakator-t és még maradt pár utolsó palack az amúgy már kifutott Gohérból is.
Elfeledett, ősi magyar szőlőfajták
Tihanyi kék, hajnos kék, laska, fekete muskotály, sárfehér, gohér. Csak néhány név azok közül, melyek a 19. század végén a legnépszerűbb szőlőfajtáknak számítottak idehaza, de mára ezek szinte teljesen eltűntek. Azonban egy helyen biztosan fellelhetők: Szentesi József pincéjében, és ennek folyományán az N28-ban is. Szentesi József a beavatkozásoktól mentes borkészítés szószólója, a Borászok Borásza díj kitüntetettje, Michelin-csillagos éttermek beszállítója, és nem véletlenül! 19. századi szőlészeti és borászati munkák tanulmányozása után 10-10 feledésbe merült fehér- és kék-szőlőfajta telepítéséről döntött. Árverésekre járt, 1880-ból vagy korábbról származó leírásokat vett, amelyekben felsorolták, mik voltak akkoriban az első osztályú fajták. A Pécsi Tudományegyetem Szőlészeti és Borászati Kutatóintézetéből vesszőket kért és a Velencei-tó körül megkezdte a fajták ültetését. A pince első felfedezettje a csókaszőlő volt, amelyből immár 10 évjárat tapasztalata áll rendelkezésre. Ennek középérésű, vonzóan meggyes, jó savú, jó szerkezetű, a hordós érlelést jól tűrő, kiválóan érlehető bora van. De említhetnénk még a tihanyi kéket, a laskát, a feketemuskotályt, a fehér gohért, a hamvast vagy a kolontárt is.
A hatalmas siker nem maradt el és azóta is tart, így aki egy kicsit is rajong a különleges tételekért, bátran látogasson el a régi magyar borok budapesti szentélyébe, és kóstoljon meg egy korty történelmet és egy korty jövőt is, vagy vigye haza a borshopból palackkal.
N28 Wine & Kitchen
www.n28.hu - 1065 Budapest, Nagymező utca 28.
(x)