Az egyesület munkatársa, Seres Zoltán elmondása szerint ebben a helyzetben még a legszelídebb állatok is megvadulhatnak, ilyenkor a kutyák-macskák is harapósabbak lehetnek, sok állat azonban elmenekül a háztól, vagy a pórázt kitépve tűnnek el az utcán. Fontos tehát, hogy ne vigyük az állatot olyan helyre, ahol petárdáznak, egy menekülő állat 5-10 kilométert, vagyis több településnyi távolságot is meg tud tenni rövid idő alatt.
Fő a biztonság
Sok múlik a kedvencünk vérmérsékletén, így nagyon fontos, hogy az állatot ismerve tegyük meg a megfelelő óvintézkedéseket - az ugyanis, hogy korábban nem lett baj, nem jelenti feltétlenül, hogy idén sem lesz. Emiatt december 30. és január 2. között fokozott óvatossággal sétáltassuk a kutyákat a kijelölt sétáltató helyeken, a kutyákban lévő kötelező mikrochip pedig legyen beregisztrálva a gazda adataival, így könnyebb visszajuttatni őt a családjához, ha elszökik.
A kutya, macska legyen a nevünkkel és elérhetőségünkkel ellátott bilétával felszerelve, ez szintén a hazajuttatást segíti. Otthon biztosítsunk a kedvencünknek egy elzárt, lehetőleg az utcai hangoktól elszigetelt helyet (belső szoba vagy udvarrész, garázs, pince). Húzzuk el a sötétítő függönyt, eresszük le a redőnyt. Amennyiben az állatunk különösen ideges természet, érdemes lehet állatorvostól nyugtatót kérni nekik a petárdázás idejére. Ha azonban megtörtént a baj, az állatvédők honlapján informálódhatunk a teendőkről.