Folytatódik a kemény adok-kapok az áruházláncok és a nagy élelmiszermárkák árháborújában, hol a gyártók vonják vissza termékeiket, hol az áruházak tiltják le azokat a polcokról.
„Egyáltalán nem lep meg” – mondta egy francia vásároló a Reuters riporterének reagálva arra a hírre, hogy a franci kézben lévő, a világ legnagyobb, főként élelmiszer-kiskereskedelemmel foglalkozó boltláncai közé tartozó Carreforur kitiltja francia, belga, olasz és spanyol áruházaiból a PepsiCo termékeit a szerinte túlzott áremelések miatt. A vevő szerint túl sok olyan termék van az áruházak polcain, amely azért drágulhat, mert a fogyasztók kénytelenek megvásárolni.
Az áruházak és a nagy márkák csatája nem mostanában kezdődött. A Nestlé, az Unilever, a Coca-Cola és a Procter & Gamble is emelte az árait az elmúlt két évben arra hivatkozva, hogy növekvő költségeit kénytelen áthárítani termékei vásárlóira. Az áruházláncok azonban nehezményezik ezt, mert a drágább árut nehezebb eladni. A felek vitájában 2022-ben például az amerikai Kraft Heinz felfüggesztette bizonyos árui, például a ketchupök szállítását a Tescónak. A brit boltlánc azzal vádolta a céget, hogy „nem igazolható” áremeléseket hajt végre. A vitában végül a Heinz hátrált meg: az áremelést visszavonták és a termékek visszakerültek a Tesco polcaira.
A vevők lehetnek a szövetségesek
A Carrefour a PepsiCo elleni fellépésében most ugyanezzel érvel, és igyekszik megnyerni szövetségesnek a vásárlókat. Az amerikai cég termékei mellé feliratot helyeztek ki, ami tudatja a fogyasztókkal, hogy a raktárkészlet kimerülése után nem fogják árulni azokat, mert a gyártójuk „elfogadhatatlan” áremeléseket hajtott végre.
Sem a PepsiCo, sem a Carrefour nem kommentálta csatájukat a CNN megkeresésére.
A francia áruházlánc egyébként szeptemberben indított kampányt az ellen a jelenség ellen, hogy a gyártók zsugorítják termékeiket ugyanazért az árért. Ezt a szakzsargon legrammozásként vagy zsugorflációként, illetve zsugorinflációként (angolul shrinkflation) is említi. A kiskereskedő a Lindt csokoládéktól a liptonos jegesteákig számos termék gyártóját vádolta azzal, hogy nem adja át a nyersanyagárak csökkenéséből fakadó költségcsökkenését a vásárlóinak.
A PepsiCo vezérigazgatója, Ramon L. Laguarta októberben egy tőzsdei tájékoztatón már belengette a várható áremeléseket 2023 végén. A Carrefour és a többi kiskereskedő saját márkás termékeik kínálatának bővítésével igyekszik tartani az árakat lehetőleg minőségi kompromisszumok nélkül.
A boltláncok és gyártók közötti háborúhoz adalék, hogy Franciaországban az éves infláció a novemberi 3,9 százalékról 4,1 százalékra gyorsult, ezen belül az élelmiszereknél 7,1 százalék után az év utolsó hónapjában 7,7 százalékos volt a tempó.