Számos ital a gabona erjesztésével vagy lepárlásával készül. Napjainkban a búza, a kukorica, a rizs és a rozs a legnépszerűbb. Kukorica 51%-os jelenlétével készül a bourbon, például a Woodford Reserve Whiskey vagy a Bulleit 10 Years Bourbon Whiskey, rizsből pedig a szaké, így a Choya Saké vagy a Dassai 45 Junmai Daignijo Saké. Az iDrinks szeszes ital kínálatában megtalálhatóak az említett termékek.
Mézsör, sör alakú fagyi, oenofóbia
Az egyik érdekesség, hogy már több mint 9 ezer éve fogyasztunk alkoholt. Az első italok erjesztett rizsből, mézből és galagonyagyümölcsből álltak. A méz vízzel történő erjesztésével előállított mézsör már a bor előtt létezett. Először körülbelül 8 ezer éve készítették Krétán, vagyis a mézsör megelőzte a bor születését.
A világ egyik legrégebbi itala a sör a maga 5 ezer éves múltjával. Ráadásul az egyik legkedveltebb nedű világszerte, ma már sör alakú fagyi is kapható. Vannak olyan emberek, akik rettegnek a bortól. Ezt a meglehetősen ritka félelemfajtát oenofóbiának nevezik, a kutatók szerint a félelem gyökere a mérgezéstől való iszonyat.
Magas vodkafogyasztás, szesztilalom
Az oroszok kultikus italát, a vodkát évszázadokkal ezelőtt gyógyászati célokra használták. Napjainkban kiemelkedő halálok Oroszországban a magas vodkafogyasztás. Egy tanulmány kimutatta, hogy az orosz férfiak 25%-a ennek következtében veszíti életét.
Az Amerikai Egyesült Államokban 1920 és 1933 között alkotmányos tilalom tiltotta az alkohol előállítását és értékesítését. A szesztilalom idején olyan gengszterek terjesztették a párlatokat, mint Lucky Luciano vagy Al Capone.
Létezik lucfenyő sör, amely Észak-Amerika őslakosaitól származik, akik a skorbut gyógyítására használták. A lucfenyő bimbóival, tűleveleivel vagy esszenciájával ízesített ital kiváló C-vitamin forrás.
Pezsgő létrejötte, másnaposság elleni csodaszerek
Az egyik legmeglepőbb érdekesség az italok világából, hogy a pezsgő teljesen véletlenül jött létre. Franciaországban, az egyik irgalmatlanul hideg télen szinte teljesen leállt a bor erjesztési folyamata, majd amikor melegebb lett, a pangó bor újra erjedni kezdett, és szén-dioxidot termelt. Ez eredményezte a bor jellegzetes pezsgését, innen indult útjára a pezsgő sikertörténete. Másik érdekesség a nedűvel kapcsolatban, hogy a pezsgősüveg nyomása 90 PSI, ami háromszor nagyobb, mint egy autógumié.
Az utolsó érdekesség, hogy vannak kultúrák, ahol a másnaposság elleni csodaszerek sokkolóak számunkra. Ide sorolható például a Fülöp-szigeteken a balut néven ismert kacsaembrió, Mongóliában a paradicsomlében pácolt juhszemgolyó. Az ókori rómaiak pedig a rántott kanári kijózanító hatásában hittek.