Így számolnak
A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin tonnánkénti ára a mediterrán piacon a múlt héten átlagosan 0,1 százalékkal csökkent, a motorikus gázolaj (EN590) jegyzésára 0,1 százalékkal emelkedett - írta a GKI Energiakutató.
A múlt héten a hazai üzemanyag-kiskereskedelemben nem volt árváltoztatás. A benzin ára a földközi-tengeri és az északnyugat-európai piacokon stagnált, az ARA piacon kissé emelkedett. Továbbra is a mediterrán tőzsde benzinárai a legmagasabbak. A gázolaj ára a különböző európai piacokon azonosan változott. A mediterrán árak és az északnyugat-európai árak majdnem azonosak, az ARA ár a legalacsonyabb.
A forint árfolyama a dollárral szemben a héten átlagosan 0,4 százalékkal erősödött. A forint árfolyama a hét átlagában a kis erősödéssel a gázolaj drágulását tompította, de az árfolyam erősödése nem volt olyan jelentős, hogy érezhető csökkenésbe fordítsa a benzinárat.
404 és 423
A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt tőzsdei jegyzésárak így a benzin esetében 0,5 százalékos, a gázolajnál 0,3 százalékos csökkenést mutatnak a mediterrán piaci árváltozások és az árfolyam-változások együttesen.
A nemzetközi piaci folyamatok összességében – a 27%-os áfával is növelten – nem indokolnak árváltoztatást egyik üzemanyagnál sem. Ezért a benzin kiskereskedelmi átlagára várhatóan 404, a gázolaj kiskereskedelmi átlagára 423 forint marad.
Az elmúlt egy év során a benzin ára 7 százalékkal, a gázolaj ára 4 százalékkal csökkent. Az időszaki havi átlagkeresetek emelkedtek, ezért tavalyhoz képest kb. 14 százalékkal több benzint és 11 százalékkal több gázolajat lehet egy havi nettó átlagkeresetből tankolni.