Szilveszteri tűzijátékokat árusító ideiglenes üzlet Nyíregyházán (Fotó forrása: MTI Fotó, Balázs Attila) |
Mikor lehet venni és durrogtatni?
Az egész évben működő árusítóhelyeken felül idén országszerte csaknem hétszáz helyen lehet szilveszteri pirotechnikai eszközt vásárolni. Ilyen eszközöket december 28-tól december 31-ig lehet árusítani, felhasználni december 31-én 18 órától január 1-jén reggel 6 óráig lehet. A 3-as kategóriájú pirotechnikai eszközöket árusítani december 28-tól december 31-ig, felhasználni pedig december 31-én 18 órától január 1-jén reggel 6 óráig lehet.
Az árusítók forgalmazási engedélyt kapnak, amit jól láthatóan helyeznek ki, termékeik pedig rendelkeznek tanúsítvánnyal és az F3 jelölést tartalmazó tanúsítási számmal - hívja fel a figyelmet az Országos Rendőr-főkapitányság.
Az 1-es kategóriába tartozó Blitz-Sárkánytojás (Fotó forrása: tuzijatekbolt.hu) |
Kik vehetnek tűzijátékot?
Tűzijátékot 14 éves kortól használhatnak a fiatalok, ezek közül viszont csak az 1. pirotechnikai osztályba tartózó, szinte veszélytelen eszközöket gyújthatják meg engedély nélkül. 16 éves kortól 2. osztályt egész évben, 18. életévüket betöltöttek pedig a harmadik osztályú terméket használhatják és vásárolhatják meg.
Hogyan tároljuk?
A megvásárolt pirotechnikai eszközöket a sugárzó hőtől és az elektrosztatikus feltöltődéstől is óvni kell, nem tárolhatóak tűz- és robbanásveszélyes eszközök - például gázpalack vagy vegyi áru - mellett, valamint tilos a mennyiségi korlátozást megszegni.
A tortatűzijátéktól a profi fényjátékig
A magyar szabályozás négy kategóriába osztja a pirotechnikai termékeket hanghatás, veszélyesség és hatóanyag alapján.
Az elsőbe tartozó játékos termékek egész évben kaphatóak. Az 1. pirotechnikai osztályba, illetve az alacsony kockázattal és alacsony zajszinttel járó, a szabadban lévő behatárolt területen történő használatra szánt 2. pirotechnikai osztályba tartozó termékeket szabadon lehet forgalmazni és használni. Ezek a termékek olyan üzletekben is kaphatók, amelyeket nem kifejezetten pirotechnikai termék forgalmazására hoztak létre (például tortagyertyát cukrászdában is meg lehet vásárolni).
A 2-es kategóriába tartozik a római gyertya. (Fotó forrása: pyrocenter.hu) |
Az év utolsó napjaiban rendőrhatósági engedéllyel a 3. osztályba tartozókat lehet eladni magánszemélyeknek korlátozott mennyiségben, három kilogramm hatóanyag-tartalomig. A 4. kategóriába tartoznak azok a professzionális termékek, amelyeket csak szakképzett pirotechnikus vásárolhat meg.
A 3-as kategóriába tartozó tűzijáték. (Fotó forrása: tuzijatekbolt.hu) |
Használd ésszel!
Mielőtt szilveszter éjjel elkezdenénk a durrogtatást, nem árt az ellenőrzés sem, különös tekintettel a meghibásodásra, sérült csomagolásra, átázásra -, a helyszín pedig gondosan meg kell választani, messzire elkerülve az olyan veszélyes területeket, mint a benzinkutak és más tűzveszélyes anyagot tartalmazó épületek környéke. A lövés irányában ne legyen faág, erkély, villanypózna, a kilövés előtt biztonságosan rögzíteni kell a rakétákat - hívja fel a figyelmet Huszák András, a Készenléti Rendőrség Tűzszerész Szolgálat készenléti osztályának vezetője.
Szilveszterkor általában 40-50 pirotechnikai eszköz miatti tűzesethez hívják a tűzoltókat országszerte, különösen veszélyesek az erkélyekre dobott vagy az autókat megrongáló rakéták. Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat kommunikációs vezetője szerint ilyenkor gyakoriak a fejet, arcot érő balesetek is, de más testrészek is károsodhatnak felelőtlen használat vagy hibás termék miatt. A házilag barkácsolt és az illegálisan beszerzett pirotechnikai eszközök a legveszélyesebbek, a zaj- és fényhatások pedig a szívbetegeket is veszélyeztetik.
Ha nem lőttük ki?
A fel nem használt, vagy hibás 3. pirotechnikai osztályba tartozó tűzijáték terméket január 5-ig díjmentesen visszaveszik a forgalmazók.
A petárda tilos!
A petárda is a pirotechnikai eszköz közé sorolható. Jellemző effektusa a robbanás nagy hang kíséretével. (A petárdákat egyébként hanghatásuk alapján több csoportba sorolják. Van 60 decibeles, 80 decibeles és az akár süketség okozására is alkalmas 120 decibeles petárda.)
Petárda. (Fotó forrása: police.hu) |
A környező országokban egész évben legális mindenféle tűzijáték. Magyarországon a használata és megvásárlása is tilos, és 150 ezer forintig terjedő büntetéssel sújtható. Nem csak ők, de a polgárőrség és a katasztrófavédelem is szabhat ki ilyen esetben bírságot.
És hogy mennyire veszélyesek tudnak lenni ezek az eszközök, arra itt van a rendőrség friss horrorvideója: