A cikkben részletesen is megmutatjuk, hogyan is működik ez a szerkezet. Mindemellett arra is rá fogunk világítani, hogy milyen előnyeink származhatnak a hővisszanyerős szellőztető rendszer alkalmazásából anyagi téren, illetve a kényelmünk szempontjából.
Miként tudjuk tehermentesíteni a fűtési rendszert?
A fűtési szezon közben rengeteg háztartásnak okoz nehézségeket a fűtési rendszer meghibásodása, illetve magas működési költsége. Mindkét okozat egyetlen okra vezethető vissza az esetek döntő többségében, név szerint a rendszer túlzott terhelésére.
Ez pedig annak tudható be, hogy a felmelegített levegő túlságosan nagy hányada távozik hasznosítás nélkül. Gyakorlatilag úgy is fogalmazhatunk, hogy bizonyos mértékig az utcát fűtjük, mintha csak pénzt dobnánk ki az ablakon.
Erre a problémára kínál hathatós megoldást a hővisszanyerős szellőztető rendszer alkalmazása. Így a felmelegített levegő nem vész kárba, ennek köszönhetően pedig a fűtési rendszernek sem kell extra terhelés mellett működnie.
Pontosan hogyan is működik a hővisszanyerős szellőztető rendszer?
A komplett rendszer központi egysége egy hőcserélőből, illetve ventilátorokból álló hővisszanyerő szerkezet. A lényeg a hőcserélőben történik, ahol találkozik a belső levegő a külső levegővel, köztük pedig végbemegy a hőcsere.
Vagyis a kintről érkező hideg levegőt a belső levegő hője felmelegíti. A folyamat következtében az elhasznált levegő hidegen és elhasználtan távozik, viszont a friss és felmelegített levegő beáramlik a helyiségbe.
Tehát a hővisszanyerős szellőztető rendszer az épület belső levegőjének a hőtartalmát hasznosítja, így az egyáltalán nem vész kárba.
Milyen előnyök származhatnak a hővisszanyerős szellőztető rendszer alkalmazásából?
A hővisszanyerős szellőztető rendszerrel rengeteg anyagi ráfordítást, illetve kellemetlenséget spórolhatunk meg magunknak. A szerkezet segítségével a felmelegített levegő legnagyobb része hasznosításra kerül, így kisebb energiabefektetéssel is meleg lesz az otthonunkban.
Vagyis a fűtési rendszernek nem kell olyan nagy elánnal működnie, ami a hónap végén kézhez kapott fűtésszámla végső összegén is markánsan meg fog látszani. Ráadásul az alacsonyabb terheléssel üzemelő fűtés kapcsán a meghibásodás kockázatától is sokkal kevésbé kell tartanunk.
Vagyis két legyet ütünk egy csapásra. A fűtési rendszer hosszú éveken át teheti a dolgát, miközben úgy uralkodhat komfortos meleg az otthonunkban, hogy számunkra ez nem okoz extra anyagi megterhelést.