Forrás: Japánspecialista |
Ázsia, azon belül is Japán meglehetősen távol esik a mi kultúránktól, így nem csoda, ha nem csak a hétköznapi életben, de az ünnepkörben is eltéréseket találunk a megszokott európai életmódunkhoz képest. A szigetország lakosságának több mint fele a sintó vallást követi, vagy már nem is vallásos, egyharmaduk pedig buddhista; mindössze a japánok egy százalék vallja magát kereszténynek, így egyedül ők azok, akik a vallási hagyományok miatt ülik meg az ünnepet. A többiek számára egészen mást jelend december vége.
December 23-a Akihito császár születésnapja, így Japánban ezt tartják hivatalos, piros betűs ünnepnek, ilyenkor nem is dolgoznak, ezt közölte a Japánspecialista a Privátbankár.hu-val. A rákövetkező, december 24-e így nem minősül ünnepnapnak, az átvett szokásoknak köszönhetően azonban ma már ezen a napon is rövidített rendben zajlik az élet, az este pedig a szórakozásról, a mulatásról és – meglepő módon – a szerelmesekről szól.
Téli Valentin
Japán számos nyugati ünnepet vett át az évek során, a Valentin nap azonban még mindig nem terjedt el teljesen, így ők a szerelmesek ünnepét karácsonykor ülik. A párok apró ajándékokkal lepik meg egymást, ezek közül is a legismertebb a hagyományos, epres-habos torta, az úgynevezett „kurisumasu keeki”, vagyis karácsonyi süteményt.
Forrás: Japánspecialista |
A hiedelem szerint azok, akik egyedül töltik a karácsonyt, a következő évet is szerelem nélkül lesznek kénytelenek elviselni. Nem csoda hát, hogy ilyenkor tetőzik a társkereső oldalak forgalma, mivel a babonától való félelem mellett Japánban valósággal ciki egyedül lenni karácsonykor. Azokat a 25 év feletti nőket, akik magányosan töltik a karácsonyt, kissé lenézően „eladatlan karácsonyi sütinek” szokták nevezni – a japán hölgyek számára ennél kevés zavarba ejtőbb dolog létezik.
Karácsonyi vacsorát a KFC-ből?
Míg nekünk jól bevált menüink vannak a karácsonyi asztalra, a japánoknak az ételek tekintetében is egészen extrém szokásaik vannak. Mivel Japánban nehéz ebben az időszakban pulykát szerezni (ami egyébként tradicionálisan amerikai fogás ebben az időszakban), így egy másik módszert kellett találniuk arra, hogy ebben a tekintetben is követhessék „Amerika-sama” szokásait.
Forrás: Japánspecialista |
A hagyomány még 1974-re nyúlik vissza, ekkor a Kentucky Fried Chicken egy olyan sikeres karácsonyi kampányt csinált a japánoknál, hogy azóta a karácsonyi KFC menüből hagyomány lett. A családok már jóval karácsony előtt leadják a rendelésüket valamelyik gyorsétteremben – karácsony napján ugyanis az utcán tekereg a sor az éttermek előtt, így ma már divatosabb hazavinni, és a családdal közösen elfogyasztani a megrendelt csirkefalatokat.
Nincs szívünk kicsomagolni
Az origami szülőhazájában az ajándékok csomagolását már-már mesterfokra emelték, a csomagolási technikák egész tárházát találjuk a szigetországban. Egyik sajátos technikájuk az úgynevezett furosiki: ennél a módszernél nem papírba, hanem bármi egyéb anyagba, például szövetbe csomagolják az ajándékot. Ezt használják egyébként az ételhordók (bentó) csomagolására és szállítására is a hétköznapokban.
Forrás: Japánspecialista |
Van egy másik módszerük is, amivel extra gyorsan bevonhatjuk ajándéktárgyainkat, ez pedig az úgynevezett átlós csomagolási módszer, amihez rengeteg videót találni az interneten – a bevállalósabbaknak még van ideje kipróbálni csengettyűzés előtt!
Fényárban úsznak az utcák
Ha valamin, hát a fényeken bizony nem spórolnak a japánok, karácsonykor ugyanis mindent, amit be lehet világítani és fel lehet füzérezni, azt fel is díszítenek, legyen az bevásárlóközpont vagy egy egyszerű utcácska.
Forrás: Japánspecialista |
Az egyik fő látványosság ilyenkor Tokióban a Starlight Garden, ahol több millió apró égőt helyeznek el, amik aztán különféle színeket és formákat mutatva, ritmikusan villognak a hangszórókból szóló zenére. Ez – szó szerint – a japán karácsony egyik fénypontja:
Forrás: Japánspecialista |
Forrás: Japánspecialista |