A magyar-szlovák határ túloldalán élők éberen figyelik az euró forintárfolyamának változását, és ha már 5-8 forinttal is többet kapnak eurójukért, indulnak pénzüket költeni a határhoz közeli magyar településekre, elsősorban a hétvégéken - mondták az MTI-nek Borsod-Abaúj-Zemplén megye határ menti városainak kereskedői, idegenforgalommal foglalkozói.
Olcsóbb a szlovák cukor Magyarországon...
Ózdon, Sátoraljaújhelyen különösen akkor nőtt meg a kereskedők forgalma, amikor 316 forintot is kaptak egy euróért a szlovák állampolgárok, akik nem ritkán még a határtól hatvan kilométernyire lévő Miskolc hipermarketjeibe is "átrándultak".
A szlovák cukor érzékeny téma ma Magyarországon, miután a NAV tetemes összegű áfacsalásokra derít fényt, a felderített esetek pedig egyes információk szerint csak a jéghegy csúcsát jelentik. |
Aki csordultig telepakolt bevásárlókocsit tolt az elmúlt napokban a nagyobb üzleteknél az szinte teljes bizonyossággal a felvidéki településekről, Rozsnyóról, Tornaaljáról, Kassáról és környékükről jött át vásárolni. A miskolci piac parkolójában poprádi rendszámú személyautót is lehetett látni a napokban. A Szlovákiából érkezett vevők még sört és Szlovákiában gyártott kristálycukrot is itt vettek, kilóját 229 forintért, miközben ennek ára a határ másik oldalán 1 euró körül van.
Komáromban és Esztergomban sokan alapvető élelmiszerekért is átjárnak a határ túloldaláról vásárolni. Komáromban az egyik kereskedelmi lánc áruháza közvetlenül az Erzsébet-híd lábánál található, az áruház parkolójában lévő rendszámokból látszik hogy a határtól 30-40 kilométerre is érződik a az erős euró vonzereje, és ugyanez a helyzet Esztergomban is. Komáromban 70 cent egy kiló kristálycukor, míg Szlovákiában 1,5 euró, taxival egy euróért lehet átjutni a hídon, ami már két kiló cukor vásárlásakor megtérül - mondta el egy nyugdíjas az MTI tudósítójának a helyszínen. (A számítás mellesleg hibás: a visszaúttal nem számolt a nyugdíjas devizaspekuláns - a szerk.)
Nem csak bevásárolnak a szlovákok - a tankolás azért még így olcsóbb kint
A komáromi Kocsis Vendéglő tulajdonosa arról számolt be, hogy a déltől háromig kínált svédasztalos ebéd vendégeinek fele szlovák állampolgár, azonban az esti forgalomban ők már nem vesznek részt. Kocsis Tibor hozzátette, sok szlovák dolgozik Magyarországon, akik forintban kapott fizetésüket nem váltják át, hanem itt költik el.
A komáromi gyógyfürdő idegenforgalmi vezetője, Molnár Gyöngyi elmondta, a szlovák vendégek száma az utóbbi időszakban jelentősen megnőtt.
A két városban a benzinkutak kezelői nem számoltak be számottevő szlovák forgalomról, miután Szlovákiában általában olcsóbb az üzemanyag, mint Magyarországon és csak nagyon jelentős árfolyamváltozás esetén érné meg nálunk tankolni.
Az osztrákokat nem mozgatja meg pár cent
A nyugati határszélen viszont nem érzékelnek hasonló élénkülést a kereskedők, az osztrák fogyasztókat (még) nem mozgatta meg, hogy most többet ér a pénzük a magyar boltokban, mint akár egy hónapja. A tapasztalatok szerint az Ausztriában dolgozó magyarok ugyan most nagyobb összegeket váltanak forintra, de ez sem növeli a fogyasztást. Azt tapasztalni ugyanis, hogy inkább az árfolyamnyereség érdekli őket, nem az, hogy az így szerzett többletből erősebben költsenek.