A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Országos Növénytermesztési Osztályának vezetője szerint az eddigi adatok azt mutatják, hogy nem várható a korábban előrejelzettnél nagyobb kukoricatermés az országban.
Egyes területeken a csapadékos időjárás nehezíti a növény betakarítását, így fennáll a veszélye annak, hogy a prognosztizált 6,7 millió tonnát sem éri majd el az idei termésmennyiség. Ott, ahol a betakarítási munkálatok elhúzódnak, az őszi kalászosok vetése sem halad a kellő ütemben – hangsúlyozta Domján Gergely.
A termények alacsony felvásárlási ára komoly problémát jelent a hazai növénytermesztőknek. A búza tonnánkénti ára a nemzetközi tőzsdéken és néhány európai országban meghaladja a 190 eurót (56 400 Ft-ot). Ettől a hazai árak jelentősen elmaradnak, holott a kiváló minőségű magyar kenyérgabonát a külföldi országok épp a puha búza javítása céljából importálják – mondta a NAK Növénytermesztési Osztályának vezetője.
Az átlagosnál nagyobb bolgár, szerb, román és ukrán termésmennyiségre hivatkozva a felvásárlók a tavalyinál 40%-al alacsonyabb árat kínálnak a napraforgóért Magyarországon. Domján Gergely szerint ugyanakkor hazánkban garantáltan nem génmódosított (GM) napraforgót termesztenek, és az alkalmazott növényvédő szerek is megfelelnek az uniós elvárásoknak – mindez a környező országok némelyikéről nem mondható el.
A NAK Növénytermesztési Osztályának vezetője úgy véli, a kiváló minőség, a GM-mentesség és a fokozott élelmiszerbiztonság nem tükröződik a hazai felvásárlási árakban, pedig ez komoly érdeke lenne a termelőknek.