Fizikai teljesítmény és alvás kapcsolata
A LifestylePro Academy vegán életmód és táplálkozási tanácsadó képzésén számos, az egészségünk megőrzésével vagy helyreállításával kapcsolatos téma felmerül. Az alvás fontossága is azon témák egyike, amely mindenkit érint. Az energia-egyensúly fenntartása, a stressz leküzdése sokkal nehezebb lesz, ha valaki nem tudja az ajánlott 7-9 órás éjszakai alvást önmagának biztosítani.
Az alváskiesés hátterében sokszor olyan életmódbeli döntések állnak, amelyek jelentősen csökkentik az alvásra szánt időt. Ilyen a mesterséges fényeknek való kitettség, a koffeintartalmú italok mérték nélküli fogyasztása vagy a dohányzás. Az alvás hiányának számos következménye lesz, ami többek között a csökkenő fizikai teljesítményben is megmutatkozik.
Az alváshiány okai
Alváshiányhoz számos ok vezethet:
- Folyamatos, fel nem dolgozott stressz
- Szorongásos állapotok
- Betegségek, amelyek rossz közérzettel, fájdalommal járnak
- Genetikai okok
- Rossz napirend, rendszertelenség
- Koffein, nikotin, alkohol
Akut alváshiány hatása a fizikai teljesítményre
Az elégtelen alvás negatív hatással van a közérzetre, a produktivitásra és a biztonságra is – hátrányosan befolyásolja a teljesítményt.
J. Craven és munkatársai a kutatásuk során sportolók esetében különböző tényezők hatását vizsgálták, megnézték az elvégzett edzési feladatok típusát, az edzés előtti alvásveszteséget, az edzési feladat elvégzése előtti ébren töltött időszak hosszát.
Az eredményekből az derült ki, hogy az akut alváshiány a másnapi edzés teljesítményét negatívan befolyásolta, a hatás mértéke függött az edzés típusától, valamint attól is, hogy az edzést milyen alváshiány minta előzi meg.
Azt tapasztalták, hogy a teljes alvásmegvonás és a korai ébredés nagyobb hatással volt a testmozgás teljesítményére, mint a késleltetett alvás.
Az akut alváshiány negatív hatással volt az összes edzéskategóriára
Az állóképességet igénylő feladatok az alváshiány hatásaira különösen érzékenyek voltak, mert az megváltoztatta a különböző kognitív funkciókat, például a figyelmet, a memóriát, a reakcióidőt, az éberséget, a döntéshozatalt, valamint a tanulást.
A vizsgálat eredményei azt sugallták, hogy az alváshiány a délutáni órákban végzett testmozgást jobban befolyásolja, mint a délelőtti órákban végzettet. Bizonyítékok vannak arra, hogy az edzésteljesítmény a nap folyamán számos feladat esetében javulhat, ami a cirkadián ritmus eltolódásával járó változások következménye lehet. Akut alváshiány esetében ezért a testmozgást úgy célszerű ütemezni, hogy az már az ébredés után kevés idővel elvégezhető legyen.
Az akut alváshiány tehát negatív hatással van az azt követő nap teljesítményére, ezért gondoskodjunk arról, hogy az ajánlott alvásidőt betartsuk.