Gyerekkorunk visszatér
Mi az, amit annyira szeretünk a lángosban? Talán a nosztalgia ízét. Amikor beleharapunk, egy kisebb időutazást is átélhetünk, amennyiben jó volt a recept. Az alábbiakban megosztjuk a Retro Lángos Budapest eredeti lángos receptjét, amelynek segítségével felidézhetjük a régi és szívünknek kedves emlékeket.
A rendszerváltás előtti időkben élte fénykorát az azóta hungarikummá lett magyar ételkülönlegesség. Akkoriban leginkább a praktikussága miatt részesítették előnyben: viszonylag kevés hozzávalóból, de igen olcsón lehetett egy laktató ételt készíteni, ami megfelelő volt a nyaraló családok minden tagja számára.
Ezek az előnyei manapság is befolyásolhatnak bennünket a választásban, hiszen a lángos továbbra is ár-érték arányban egy nagyszerű döntést jelent. Napjainkban pedig már nem csak egy büfé előtt, pult mellett állva lehet falatozni, hanem olyan lángosozó is létezik már, ahová kényelmesen beülhetünk a barátokkal vagy a családdal.
Az igazi retró lángos hozzávalói
Az étel, amit készítünk, akkor lesz igazán jó, ha szívvel-lélekkel csináljuk. Emellett a másik, legalább ugyanennyire fontos dolog, hogy a hozzávalókat gondosan válogassuk össze. Az étel lelkét ugyanis a hozzávalók adják. Ha a minőség nem megfelelő, akkor nagyon nehéz lesz igazán finom végeredményt elérni. Jót csak jó alapanyagokból készíthetünk.
A lángos tésztájának elkészítéséhez szükségünk lesz lisztre, élesztőre, cukorra, langyos vízre és sóra. A sütéshez olajra, a feltéthez pedig fokhagymára, tejfölre és sajtra. Lássuk, miből mennyit vegyünk!
- 1 kg liszt
- 6 dl langyos víz
- 1 teáskanál cukor
- 1 teáskanál só
- 10 gramm élesztő
- 2-3 gerezd fokhagyma
- Olaj a sütéshez
- Sajt és tejföl
A lángos elkészítése
A langyos vizet elkeverjük a cukorral, majd beletesszük az élesztőt, és megvárjuk, míg felfut. Hozzáadjuk a lisztet és a sót, majd kézzel jól kidolgozzuk a tésztát. Addig formázzuk, míg a tésztánk el nem válik az edény oldalától.
Ekkor egy tiszta konyharuhával letakarjuk, és nagyjából egy órán át pihentetjük, mialatt a tészta a duplájára kel. Újra átforgatjuk, és ismét hagyjuk negyed órát pihenni.
Egy nagy serpenyőben közepes lángon olajat melegítünk. A tésztából kb. 15-20 dekás gombócokat veszünk ki, olajos kézzel kinyújtjuk, és 2-3 perc alatt mindkét oldalát aranysárgára sütjük a forró olajban.
Miután a kész lángos, lecsöpögött kissé, megkenhetjük fokhagymás olajjal, tehetünk rá reszelt sajtot, tejfölt vagy bármilyen más, tetszés szerinti feltétet.
Ezzel a recepttel nemcsak egy olcsó és laktató ebéddel lephetjük meg a családot, hanem vissza is utazhatunk a gyerekkorunk emlékeibe. Minden egyes falattal újabb és újabb nosztalgikus élményt élhetünk át! Jó étvágyat!