A vályog festésének lépései
Egy tipikus vályogfal földes színű, és az iszapanyag a világos bézstől a barna színig terjed. Ha mégis szeretnél változtatni ezeken a semleges árnyalatokon, szerencsére nagyon könnyű festeni a vályogot.
Íme a lépések:
- repedések kitöltése és javítása
- a falak előkészítése könnyű kaparással a laza anyag eltávolításával
- egy vagy két réteg lenolaj és terpentin tömítőanyag felhordása
- két réteg belső festék felvitele a falakra
- két réteg külső festék felhordása a külső falakra
A falak előkészítése során bizonyos óvintézkedéseket kell tenni: ne vigyük fel közvetlenül a vályogfalakra a festéket, mert gyorsan beszívódik a falba. Mielőtt elkezdenénk festeni a vályogfalat, elő kell készíteni. A legjobb eredmény eléréséhez először tegyünk fel egy tömítőanyagot.
A BIOKAY vályogvakolatokat forgalmazó Biobaushop Kft. szakemberei szívesen segítenek a megfelelő festékek kiválasztásában.
Mi a különbség a külső és belső festés között?
Általában két fő típusú festék közül választhat: víz- vagy olajbázisú festék. Az akril és a latex vízbázisú, míg az alkidek olajbázisúak, mindkét csoportban található mind belső, mind külső festék is.
A vályogfalakon végzett külső munkáknál néhány dolgot figyelembe kell venni, az olajbázisú termékek jobban ellenállnak a szennyeződésnek, de néhány vízbázisú változat tartósabb, mint az olajbázisú.
A külső festékek jobban kezelik a páratartalmat, a hőmérséklet-változásokat és egyéb időjárási tényezőket, mivel úgy vannak kialakítva, hogy ellenálljanak az időjárási elemeknek.
A három alapvető összetevőből állnak: pigmentek, kötőanyagok és folyadékok. A színeket a pigmentek adják. A belső festékek szerves pigmenteket tartalmazhatnak, és bizonyos típusú szerves pigmentekről ismert, hogy jelentősen elhalványulnak, ha külső felületeken használják őket. A külső festékek nem tartalmaznak pigmenteket, ami megnöveli a szabadban történő száradáshoz szükséges időt.
A kötőanyagok adalékanyagok, amelyeket a képletben használnak a pigment összekapcsolására és tapadás biztosítására a fal felületén. A külső opcióknak képesnek kell lenniük elviselni a zord időjárás és a környező környezet hatásait.
A kültéri környezetbarát festékekben használt kötőanyagok növelik a repedésekkel szembeni ellenállást és jobb a nedvességszabályozó képességük. A belső festékben található kötőanyagok némelyike jobban ellenáll a kopásnak.