Tervezzünk előre
Mielőtt bármilyen munkálatokba belekezdenénk, vagy bármilyen eszközt, berendezési tárgyat megvásárolnánk, az első lépés legyen az alapos tervezés. Gondoljuk át, hogy mi a célunk: hányan dolgoznak majd az irodában, mekkora helyre, munkaterületre és mozgástérre lesz szükségük, milyen gépeket, berendezéseket használunk majd. A pontos tervezés segít a rendelkezésünkre álló terület leghatékonyabb kihasználásában, de abban is, hogy alkalmazkodjunk a lehetséges jövőbeli változásokhoz, esetleges bővítési tervekhez. Ennek során vegyük figyelembe azt, amin nem tudunk változtatni, például az ajtók és ablakok elhelyezkedését, és gondoljuk át, hogy mi a legpraktikusabb módja a helyiség kihasználásának.
A tervezés következő lépése az esztétikai szempontok meghatározása. Találjuk ki, hogy milyen színekkel szeretnénk dolgozni – ha tudjuk, hogy melyik falfestéket választjuk, ebből kiindulva vásárolhatjuk meg az asztalokat, szekrényeket, a dekorációs elemeket, és ehhez passzoló színben választhatjuk ki a nyílászárók felújításához használatos zománcfestéket is.
Ha ebben a fázisban alaposak vagyunk, és mindenre felkészülünk, azzal a felújítás is költséghatékonyabb lesz, ráadásul minimalizálhatjuk az utolsó pillanatban felmerülő változtatások és korrekciók szükségességét is.
A bútorok kiválasztása
A bútorok, berendezési tárgyak megvásárlása során természetesen alapvető szempont az, hogy az anyag tartós legyen: a fából, minőségi műanyagból és acélból készült eszközök mindig jó választásnak minősülnek. Ahhoz azonban, hogy az irodánk valóban időtálló legyen, nem elég az anyagok tartóssága. Hiába rendelkezünk egy masszív munkaállomással, ha idővel megváltoznak a munkavégzés feltételei, például több embert szeretnénk egy irodában foglalkoztatni, másként kell a bútorokat elrendezni, vagy az asztal magassága már nem megfelelő a következő munkavállaló testalkatához.
Nagyon fontos tehát az, hogy adaptálható, könnyedén össze- és szétszerelhető darabokat válasszunk, melyeket különböző magasságban, szélességben használhatunk. Ezek a darabok könnyen átalakíthatók, áthelyezhetők vagy kiegészíthetők, így bármilyen testmagasságú dolgozókat foglalkoztathatunk, ők használhatják a munkaállomást akár ülve, akár állva. A tárolásra szolgáló szekrényekkel szemben is támasszunk hasonló elvárásokat. Lehet, hogy most az iratoknak inkább a kisebb fiókok a legmegfelelőbbek, de később még szükségünk lehet a selejtezésre váró papírkötegek tárolására is, így ezek is legyenek többfunkciósak, így akár évtizedekig is megfelelhetnek a változó igényeknek.
Ergonomikus munkakörnyezet
A bútorok, munkaeszközök kiválasztása során a következő fontos szempont az, hogy mennyire kényelmes azok használata. Ez nemcsak azért érdekes, hogy a dolgozóink jól érezzék magukat munka közben – bár ez sem elhanyagolható szempont – hanem azért is, mert egészségükre fokozottan oda kell figyelnünk. Ha ugyanis a nem megfelelően kialakított irodai környezet látásproblémákat, hátfájást vagy ínhüvelygyulladást okoz, munkavállalónk nem tudja hatékonyan és produktívan végezni a munkáját, ami cégünk szempontjából komoly hátrányokkal járhat.
Ezért tehát válasszunk ergonomikusan kialakított, jó minőségű, a hátat és derekat megtámasztó, állítható magasságú székeket, figyeljünk arra, hogy a monitort megfelelő távolságban, szemmagasságban helyezzük el, de az is fontos, hogy a billentyűzet és az egér kialakítása a lehető legkevésbé terhelje meg a csuklót.
A jó minőségű, ergonomikus eszközök hosszabb élettartammal is rendelkeznek, megéri tehát akár drágábban is megvásárolni őket, hiszen hosszú évekig nem kell majd a pótlásukról gondoskodnunk.
Minőségi festékek és padlóburkolatok
Nem beszélhetünk időtálló irodáról, ha a burkolatokból és festékekből nem a legjobb minőséget választjuk. A falfestékek közül érdemes a foltálló és lemosható fajtákat keresni, melyek megakadályozzák a penészesedést is, és biztosan nem veszítenek színükből még évek múlva sem. A fa- és fémfelületek dekoratív festéséhez válasszunk tartós, élénk színeket biztosító zománcfestéket, melyből ízlésünknek megfelelően vásárolhatunk selyemfényű, matt vagy éppen magasfényű változatot.
A padlóburkolat szempontjából fontos a könnyű tisztíthatóság, a kopásállóság, de természetesen az esztétika is. Jó ötlet lehet a laminált padló, de ha egyszerűbb megoldást keresünk, a vinyl burkolatok is hosszú távú megoldást kínálhatnak.
A nyílászárók is fontosak
Az ablakokat és az ajtókat aztán valóban hosszú távra választjuk, ha tehát ezeket is lecserélnénk, alaposan meg kell fontolni a döntést.
Ha a legfontosabb szempont az elegancia, akkor jó választás lehet a fa nyílászárók beszerelése, melyek jó hőszigetelő képességgel rendelkeznek, azonban állandó ápolást igényelnek, idővel pedig megvetemedhetnek. Előnyük azonban, hogy kedvünk szerint színezhetjük őket, egy jó minőségű zománcfestékkel pedig a megfelelő védelmükről is gondoskodhatunk Ha a műanyag modelleket választjuk, biztosak lehetünk benne, hogy azok évtizedekig is kiszolgálhatnak minket, ráadásul könnyen tisztíthatóak és jól záródnak, így jelentős mennyiségű energiát is megtakaríthatunk.
Válasszunk megfontoltan
Ha az a célunk, hogy irodánk ismételt felújítására még hosszú ideig ne legyen szükségünk, minden döntésünket alaposan meg kell fontolni. Gondoljuk át előre, hogy mik a céljaink, mik a helyiség legfontosabb funkciói és ennek megfelelően válasszuk meg a bútorokat, festékeket és kiegészítőket. Készüljünk fel arra, hogy a magasabb minőség gyakran magasabb árakkal is együtt jár, ez azonban egy olyan befektetés, ami hosszú távon biztosan megtérül majd.