Tartsunk óránként egy kis szünetet!
Sajnos a felgyorsult, szüntelenül pörgő világunkban néha még 5 percnyi pihenésre sincs időnk, pedig ezzel rengeteget tehetnénk az ízületek megóvásáért. Ha tehetjük, óránként iktassunk be 5-10 percnyi pihenőidőt, és nyújtóztassuk ki a görcsös, megfeszült izmainkat. Akár sétáljunk is egy kicsit, hogy megtörjük az egésznapos monotonitást.
Nyújtsuk kezünket a fejünk fölé, majd tartsuk meg 5-10 másodpercig ezt a pozíciót. Nyújtsuk ki a lábainkat is enyhén megfeszítve, majd elernyesztve az izmainkat. Akár izomlazító krémeket is használhatunk, amelyek még jobban segítenek a merev izomcsoportok kellemes ellazításában.
Szedjünk izületvédőt!
Az izületvédő készítmények remekül támogatják a csontok és porcok egészségét. Vitaminokban és ásványi anyagokban, illetve glükózaminban és további jótékony hatóanyagokban bővelkednek, aminek köszönhetően ízületeink is jobban bírják a terhelést. A közhiedelemmel ellentétben ízületvédőt korántsem csak sportolók számára ajánlott szedni, hanem az irodai munkát vagy éppen fizikai munkát végzőknek is kifejezetten érdemes fogyasztani.
Számos termék olyan gyógynövényeket is tartalmaz, mint a körömvirág és az indiai tömjénfa. Sőt, még ördögcsáklya és kurkuma kivonatokban is gazdagok lehetnek, ezek a gyógynövények pedig ízületi gyulladások esetén is sokat segíthetnek a mihamarabbi gyógyulásban.
Dolgozzunk ergonomikus irodai székben!
A szék minősége nagymértékben befolyásolja a testtartásunkat és még a munkateljesítményünket is. Válasszunk ergonomikus kialakítású, állítható ülésmagassággal és dőlésszöggel rendelkező széket, hogy teljes mértékben testreszabjuk az ülési pozíciónkat. Ülés közben pedig igyekezzünk egyenesen tartani a gerincünket és nyakunkat is, a vállainkat pedig ne hagyjuk előrebukni.
Igény esetén használjunk deréktámaszt is, hogy a gerincünk kényelmesen pihenjen még a hosszú munkanapok során is. Semmiképp ne becsüljük le az irodai szék szerepét, hiszen egy kényelmetlen darab előbb-utóbb garantáltan fájdalmat fog okozni.
Mozogjunk rendszeresen!
Az irodai munka mozgás szempontjából rendkívül ingerszegény, ezért tanácsos legalább heti 2-3 alkalommal sportolni egy kicsit. Így kordában tarthatjuk az ízületeinket és izmainkat, hiszen kellően megerősíthetjük őket az ízületi problémák megelőzése érdekében. Akár súlyzós edzést végzünk, futunk vagy csak nagyokat sétálunk a szabadban, mindegyik mozgásformával jó szolgálatot teszünk az egészségünknek.
Ha igazán hatékony mozgásformát keresünk, akkor az úszás jelentheti a megoldást. Ugyanis a vízben az ízületeink túlzott terhelése nélkül mozoghatunk, ráadásul a tüdőkapacitásunkat is növelhetjük. Úszással a teljes testünket átmozgathatjuk, illetve elsőrangú meditációs programként is tekinthetünk rá. Fiatalok és idősek számára egyaránt ajánlott, hiszen igazán ízületkímélő mozgásról beszélünk.
Járjunk gyógytornára!
A gyógytorna korántsem csak ízületi betegségekkel küzdők számára ajánlott. Hiszen a gyógytorna lényegében egy edzés, amely leginkább a kevésbé látható, de a testtartási funkciókat tekintve annál fontosabb izomcsoportokat erősíti meg. Ha irodában dolgozunk, mindenképpen tanácsos gyógytornára járni, ahol számtalan otthon végezhető gyakorlatot is elsajátíthatunk.
Még akkor is érdemes gyógytorna gyakorlatokat végezni, ha rendszeresen sportolunk. Ezekkel a nyújtó és erősítő gyakorlatokkal felkészülhetünk a rengeteg ülő munka okozta kihívásokra, és a munkanapok végén többé nem kell gerincfájdalommal vagy éppen nyakfájással küzdenünk.
A manuálterápia is sokat segíthet
- A gyógytorna mellett vagy helyett a manuálterápia is hatékony választás az ízületeink megóvásához. A kezelés során a terapeuta kézzel végzett fogásokkal oldja a görcsös izmokat és támogatja az ízületek egészséges működését. Ekkor egyáltalán nem kell gyakorlatokat végrehajtanunk, hiszen mindenről a fizioterapeuta gondoskodik.
A fenti tippek segítségével még irodai munka esetén is hatékonyan védhetjük ízületeinket. Tartsunk óránként egy kis szünetet, és nyújtózkodjunk egy nagyot. Ezenkívül szedjünk ízületvédő készítményt és sportoljunk rendszeresen, továbbá járjunk bátran gyógytornára is. Tegyünk meg mindent ízületeink egészsége érdekében, hiszen megelőzni könnyebb a bajt, mint kezelni!