A hivatal közleménye emlékeztet: a tojás élelmiszerbiztonsági szempontból fontos termék, mivel alapélelmiszer, az emberek gyakran fogyasztják. A tudatos vásárláshoz és fogyasztáshoz azonban elengedhetetlen, hogy tisztában legyenek a tojásokon és azok csomagolásán alkalmazott jelölésekkel, rövidítésekkel.
A NÉBIH legújabb lakossági tájékoztatójában az érdeklődök leggyakoribb kérdéseikre kaphatnak választ. Ilyenek például: honnan tudhatják, hogy a megvásárolt tojás magyar származású-e, szabadon tartott tyúk tojta-e, vagy gyanakodniuk kell-e, ha jelöletlen tojással találkozunk a piacon.
A tájékoztatásban szerepel, hogy a tojásokat „A ”és „B” minőségi osztályokba sorolják, a kereskedelemben azonban csak „A” minőségű termékekkel találkozhatnak a fogyasztók. Az „A” minőségű tojásokat tömegük és méretük alapján osztályozzák. A négyfokozatú skála a legkisebbnek számító „S” kategóriától „XL”-ig terjed, s a következők értékeket jelöli: XL- nagyon nagy: legalább 73 gramm, L- nagy: 63 és 73 gramm közötti, M- közepes: 53 és 63 gramm közötti, S – kicsi: 53 grammnál kevesebb.
Az élelmiszerek nyomonkövetésének biztosítása érdekében az „A” minőségű tojások héján fel kell tüntetni a termelői kódot, valamint a nyilvántartási számot. A nyilvántartási szám hét részből áll, s segítségével többek között azt is megtudhatjuk, hogy mely telep, mely istállójából származik a tojás, s ott milyen tartási módot alkalmaznak.
Forrás: NÉBIH
A nyilvántartási szám első része az állattartási technológia kódját tartalmazza, a második rész az ország ISO kódját jelöli, harmadik rész: a megye vagy főváros kódja, 01- 20 közötti szám. A szám negyedik része az állat-egészségügyi kerület sorszáma, az ötödik rész a tojótyúk jelölése, a hatodik rész az állattartó telep kétjegyű sorszáma a kerületben; a hetedik rész a „per”- jel után az istálló számát mutatja.
Magyarországon évente átlagosan egy ember 270 tojást fogyaszt el. A teljes tojásfogyasztás évente eléri a 2,7 milliárd darabot, amiből 2,5 milliárd darabot termelnek meg Magyarországon. A tojás önköltségi ára darabonként - a technológiai körülményektől függően - most 25-30 forint között van. A magyar tojástermelés éves árbevétele most mintegy 30 milliárd forint körül mozog összességében.
A szakmai szervezet - a Baromfi Termék Tanács (BTT) szerint magyarországi kereskedelmi forgalomban kapható baromfitermékek mindegyike folyamatos szigorú élelmiszer-biztonsági vizsgálatokon esik át. Így a magyar vállalkozások jó minőségű, biztonságos húst és tojást kínálnak a fogyasztóknak.