Az Adelaide Egyetem mezőgazdasági karán végzett friss kutatás bebizonyította: jó nagy hülyeség az a mondás, hogy jó bornak nem kell cégér.
A vizsgálat során három fajta bort kóstoltattak vakon a több mint 100 résztvevővel, értékeltették a borokat, majd a tesztet megismételték egy hét múlva ugyanazokkal a borokkal, ám ekkor a résztvevők már olvashattak a borokra jellemző karakterről, úgy mint "Illatában mézet, ízében szárított sárgabarack, vanília és a tölgy aromáját érezhetjük, hátul édeskés".
Aztán a tesztet harmadjára is megismételték, ám ekkor már igényes címkézéssel ellátott üvegeken is olvashatták a résztvevők nagyszerű jelzőkkel ellátva a borok jellemzőit, mint a "bársonyos selymesség", "szívmelengető textúrák".
Az eredmény pedig nem annyira meglepő: minél több információ jutott el a fogyasztóhoz, annál jobban ízlett neki a bor, és annál jobb értékelést adott annak.
De ami a marketingeseknek még fontosabb lehet: a borok áránál 20-30 százalékkal többet is hajlandóak voltak fizetni egy-egy üvegért. A projekt vezetője, Sue Bastian elmondta, hogy a borral kapcsolatos élményünket ma már alapvetően határozza meg, hogy milyen a nedű leírása. A kutatók azt javasolják a borásztársadalomnak, hogy a címke tervezésénél vonják be bátran a vásárlóikat egy-két üveg extrában eladott borért.