Sokféle hitel létezik
A bankoknál számos hiteltípus közül választhatunk. Vannak pl. személyi hitelek szabad felhasználásra, vannak hitelkártyák, illetve folyószámlahitelek az átmeneti likviditási problémák orvoslására és így tovább. Vannak továbbá kifejezetten az adott célra nyújtott hitelek. Ide tartoznak az áruvásárlási hitelek, az autóhitelek vagy a lakáscélú hitelek is. De csoportosíthatjuk úgy is a hiteleket, hogy vannak a fedezet nélküli hitelek és vannak a fedezettel rendelkező hitelek. Ez utóbbiak közé tartoznak a jelzáloghitelek is, melyek fedezete maga az ingatlan lesz.
A jelzáloghitelek
A jelzáloghiteleket szokás a lakossági hitelek királynőjének is nevezni, nem véletlenül. Az egyik legbonyolultabb igénylési folyamat tartozik a jelzáloghitelekhez. Ha érdekel, hogyan néz ki az igénylési folyamat, olvasd el a Banknavigator cikkét, melyben átláthatóan leírják a lakáshitel felvételének folyamatát. De nem csak az igénylési folyamat miatt ez a név, hanem az ingatlanra kerülő jelzálogjog bejegyzése miatt is. Ez biztosítja a bank számára az ingatlanfedezetet, azaz ha az adós nem fizet, az ingatlanával felel a törlesztés elmaradásáért. Persze nem azonnal, de nem érdemes kivárni, hogy mikor, mert elúszhat az ingatlan.
A fogyasztóbarát lakáshitelek
Hogy ne kerülj olyan helyzetbe, hogy a bank elárverezi a lakásod, már az igényléskor meg kell válogatni a hiteleket. Hogy könnyebben tudj dönteni, a Magyar Nemzeti Bank megalkotta a “Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel” minősítést. A céljuk az volt, hogy összehasonlíthatóbbak, átláthatóbbak, kiszámíthatóbbak, biztonságosabbak legyenek a lakáscélú hitelek, emellett felgyorsuljon a hiteligénylés és folyósítás.
A minősítést csak forintalapú hitelek kaphatják meg. Maximum 30 éves futamidő a megengedett, 5-10-15 éves kamatperiódussal rendelkeznek, vagy a futamidő végéig kamatrögzítettek. Az értékbecsléstől számítva 15 napon belül meg kell történjen a hitelbírálat. A folyósítási feltételek teljesülésétől számított 2 napon belül pedig folyósítani is kell a hitelt. De további (a fogyasztókat védő) kritériumoknak is meg kell még felelniük a hiteleknek.
Dönts felelősségteljesen!
Minden feltételt olvass el, mielőtt döntesz, vagy bármit is aláírsz. Ez fontos! Ahogy az is, hogy csak addig nyújtózkodj, ameddig a takaród ér!