Ha régebben valaki olcsón akart nyaralni, elég volt az utazási irodák last minute ajánlatait böngészni, és rendszerint adódtak igen olcsó, minden költséget, akár teljes ellátást tartalmazó utak is. Ma is vannak last minute utak, de rendszerint nem adnak már akkora engedményt, mint 10-20 éve, amikor néhány utazási iroda a nagy versenyben veszteségesen is megpróbált piacot szerezni. Ez már a múlté, így ha fillérekért akarok utazni, mindenekelőtt olcsó repülőjegyet kell találnunk.
Akadálypálya
Az úgynevezett fapados, jobb elnevezéssel diszkont légitársaságoknál majdnem mindig akadnak ilyenek bizonyos célpontokra és időpontokra. Ha ebben rugalmasak vagyunk, mindig lehet találni valamit, de egy dologra nagyon kell vigyázni: csak akkor lesz az ár tényleg olcsó, ha az alap repülőjegyet vesszük meg, és kikerüljük azt a sok extrát, amit felajánlanak mellé (biztosítás, kényelmesebb ülőhely, ülőhelyválasztás, poggyászfeladás stb).
Ez nem is mindig egyszerű, mivel a légitársaságok úgy alakítják ki a foglalási felületüket, hogy ezekbe beleakadjunk, és megvegyük őket, hacsak nem vagyunk szemfülesek. Sokszor külön be kell jelölni, hogy valamit nem kérünk, különben akaratlanul is megvesszük. Ennek elkerülésére azt ajánljuk, hogy közvetlenül a fizetés előtt ellenőrizzük, mekkora a ténylegesen fizetendő összeg. Ha nem akkora, mint amit a jegyár alapján számoltunk, nézzük meg, miből adódik a különbség, és módosítsunk.
Csomag
Ezzel persze nem akarunk senkit lebeszélni az extra szolgáltatások megvételéről, hisz aki szeretné, miért ne utazhatna felárért kényelmesebben. Csak arra akartuk felhívni a figyelmet, hogy aki csak a meghirdetett alapárat szeretné fizetni, figyeljen oda a foglalás során, persze azzal is tisztában kell lennie, hogy például mekkora csomagot vihet az adott árért. A diszkont légitársaságoknál a feladott poggyászért mindig fizetni kell, a kézipoggyász pedig általában 55x40x20 centiméter lehet, a 20 sok esetben inkább 25, ezt érdemes az adott légitársaságnál ellenőrizni.
Egy kivétel van, a Wizzair, ahol az ingyenes kézicsomag mérete mindössze 42x32x25 centiméter, az ennél nagyobbért külön fizetni kell, nem is keveset. Ezért ha nem elég egy ekkora táska, az árak összehasonlításánál mindig érdemes figyelembe venni, hogy ez mennyivel emeli a fizetendő végső összeget. A tapasztalatok szerint ilyen kis táska pár napra vagy mediterrán úticél esetén szokott elég lenni, ahová nem kell meleg ruházatot vinni.
London, Milánó, Róma
Nézzünk ezek után pár ajánlatot. Az egyik jó lehetőség Milánó, ahová júliusban és augusztusban a Wizz Air odafelé 6000, visszafelé 4500 forinton is kínál jegyet. Népszerű célpont London, és a nagy verseny miatt gyakran akadnak olcsó jegyek: a Wizz Airnél odafelé júniusra és júliusra találtunk 10 ezer forint körüli ára, visszaútra inkább csak júniusra. Rómába a Ryanairnél találtunk 10 ezer forint alatti jegyet odafelé júliusra, visszafelé augusztusa. Nem feltétlenül kell ugyanonnan visszajönnünk, ahová kiérünk: például ha Olaszországot akarjuk bejárni, érdemes lehet Rómába érkezni, és Milánóbol visszaindulni.
Berlin, Stockholm
Kifejezetten olcsón utazhatunk Berlinbe: a nyár folyamán a Ryanairnél találni odafelé 6700 forintos jegyet, visszafelé még 4000 forintost is, bár ezt kevés időpontra, ugyancsak 6700 forintért viszont viszonylag sok időpontot találunk. Olcsón mehetünk Stockholmba ugyancsak a Ryanairral: júniusra mindkét irányba találtunk 5-7 ezer forint közötti jegyet, ezenkívül augusztus végén visszafelé is, akkor néhány dátumra 7-9 ezer forintért található odaúti jegy.
Főszezonon kívül
Ez most csak néhány lehetőség, amit megvizsgáltunk, általában sok jó ajánlat van, ha rászánjuk az időt, érdemes böngészni az ajánlatokat. Sorozatunkat péntekenként folytatjuk, terveink szerint hétről hétre körülnézünk, és kiválasztunk pár jó lehetőséget, adott esetben nem csak nyárra. A főszezonon kívüli időszakban értelemszerűen sokkal több jó lehetőség adódik, és a légitársaságok most már sok hónapra előre is meghirdetik járataikat.