MTI Fotó: Balogh Zoltán |
Alapvetően három medencetípust – merev, puha falú, valamint fémvázas – különítenek el a szakértők. A puha falú, felfújható medencék előnye a könnyű telepíthetőség és a gyors összerakás, míg a merev falú és a fémvázas szerkezeteknél hosszadalmasabb és időigényesebb a felállítás, cserébe stabilabbak, nagyobb a mélységük és jobban bírják a gyűrődést. A felfújható peremű medencék általában 1-2 szezont bírnak ki, az erősített felső résszel rendelkező típusokat azonban akár 4-6 nyáron keresztül is használhatjuk.
"Vásárlásnál a leghangsúlyosabb szempont a használóknak, illetve életkorának a meghatározása. A medencében történő aktivitásokat is figyelembe kell venni, mert ahhoz, hogy sok vízi kiegészítővel, játékkal, csúszdával vagy matraccal vegyük igénybe a medencét, nagyobb átmérő, mélység és stabilitás szükséges. Mindenképp fel kell térképezni, hogy a szezonban hány alkalommal használjuk majd medencét, ugyanis egy kevesebbszer látogatott nyaraló udvarán elég egy kisebb termék, míg a folyamatosan használt, hétköznapi lakóhelyünk kertjében felállított hűsölő terjedelmesebb is lehet” – mondta Gémes Krisztián, a WellnessBau Kft. uszodatechnikai ágazatvezetője.
A medence megvásárlása után ügyelni kell a megfelelő elhelyezésre, a folyamatos karbantartásra és tisztításra is. A medencét az élettérhez közel, egy abszolút sík, homogén, tiszta és stabil területre ajánlott felállítani, aminek a közelében nincsen hangsúlyos növényzet, nincsenek szúrós és éles tárgyak, és ahol kevés az árnyék, hiszen a napon könnyebben felmelegszik benne a víz, és a gyors koszolódás is elkerülhető.
A medence folyamatos karbantartást és odafigyelést igényel, ami egyrészt a higiéniai szempontokat jelenti, másrészt a tárolást és a fenntartást.
"A maximális tisztaság érdekében mindig zuhanyozzunk le a medence használata előtt, figyeljünk folyamatosan a víz pH-értékére, ami legkönnyebben klórtabletták használatával szabályozható. Nagyobb medencénél ajánlott egy keringető berendezésre is beruházni, aminek köszönhetően nem csak a tisztítás folyamata lesz gyorsabb, de a vízcserét is kevesebbszer kell lebonyolítani. Mindemellett napi szinten használjunk medencetisztító hálót, amivel könnyedén eltávolíthatjuk a bogarakat és faleveleket a vízből. Az éjszakai tároláshoz érdemes takarófóliát beszerezni, ami megakadályozza a gyors piszkolódást, valamint mérsékeli a hőveszteséget is. A nyári szezon végeztével a medencét mindenképpen fertőtlenítsük, mossuk át zsíroldó tisztítószerrel, majd száradás után minél kisebbre összehajtva, eredeti csomagolásában, vagy egy nagyobb dobozban tároljuk, lehetőség szerint hűvös, naptól védett helyen” – mondta Gémes Krisztián, a WellnessBau Kft. uszodatechnikai ágazatvezetője.