Ha év elején elkészítettük a családi költségvetést, a félév végén ideje számvetést készíteni, felülvizsgálni a korábbi terveket – javasolja Horváth Magyary Nóra, a K&H csoport kommunikációs ügyvezető igazgatója. Bár nehéz előre pontosan megbecsülni, mi mindenre lesz szükség egy adott évben, de az eddigi tapasztalatok birtokában már könnyebben újrakalkuláljuk a számításainkat. Ha korábban félretettünk, lekötöttünk pénzt, most annak hozamával is tudunk tervezni - mondja az igazgató.
Azoknak, akik tudatosan megtervezték pénzügyeiket az év elején, érdemes megvizsgálni az esetleges eltéréseket, az eredeti elképzelésekhez képest hogyan alakultak a kiadások. Sikerült-e tartani a tervet, vagy esetleg voltak nagyobb eltérések? Azok miből adódtak? Sikerült-e valamin spórolni? Amennyiben alulterveztük a rendszeres havi kiadásainkat, érdemes a következő időszakra már változtatni a terveken, hogy később ne érjen senkit sem meglepetés. |
Készítsünk számvetést!
Először nézzük át, mennyit költöttünk eddig egy hónapban rezsire, ez alapján meg tudjuk becsülni, mennyit kell a következő fél évben kiadnunk a számlák fizetésére. Vegyük számba azt is, mennyi váratlan kiadásunk volt, vagy mennyit tudtunk megspórolni a bevételeinkből.
Gondoljuk át, milyen nagy kiadásokra számíthatunk biztosan az év hátralévő részében. Ha tervezünk egy hosszabb utazást, az biztos, hogy egy 4-5 tagú család számára több tízezer forintos szállásköltséggel jár belföldön, erre jön rá az étkezés, az útiköltség, és a helyben igénybe vett szolgáltatások kifizetése. Ha külföldre megyünk, akkor legalább százezer forintos szállásköltséggel kell kalkulálnunk.
Lassan itt a beiskolázás
Ha ősszel bölcsődébe, óvodába vagy iskolába megy egy vagy több gyerek, arra is érdemes előre elkülöníteni egy összeget, mert a kötelezően beszerzendő ruhák, ovis zsákok, tankönyvek, iskolatáskák és egyéb felszerelések is több tízezer forintos tételt jelentenek.
Mivel még bőven van idő, érdemes időben elkezdeni körülnézni, honnét lehet olcsóbban beszerezni a szükséges felszereléseket. Egyes boltok egész nyáron kedvezményeket nyújtanak, mások viszont augusztusban tartanak nagyobb akciókat.
Karácsonyi ajándék? Most?
Ha már a télnél tartunk: szintén nagy kiadást jelenthet az autógumik cseréje, ráadásul általában néhány héttel karácsony előtt kell kifizetni több tízezer forintot, ami nehézségeket okozhat. Éppen ezért aki teheti, annak érdemes már most félretenni havonta egy kisebb összeget, ha az autóra még nincsenek meg a téli papucsok. |
Az igazgató szerint bár a karácsony nagyon messzinek tűnik, de gyorsan eljön az ajándékvásárlás ideje. Sokan az utolsó pillanatra hagyják a vásárlást, azonban ha időben elkezdünk az ajándékokon gondolkodni, van időnk azt akkor beszerezni, amikor épp olcsóbb. Nézelődhetünk az interneten, a boltokban járva, és ha látunk egy kedvező ajánlatot, amelyiknek valamelyik rokonunk örülne, érdemes kihasználni a lehetőséget. Így egyrészt több ezer forintot lehet spórolni, másrészt valóban megtalálhatjuk azokat az ajándékokat, amiknek örülnek.
Érdemes tervezetten költekezni
Legyünk mindig tudatosak a pénzköltésben, előre tervezzük meg, mit érdemes vagy szükséges készpénzért megvásárolni, mikor tudjuk a bankkártyánkat, esetleg a hitelkártyánkat használni. Utóbbinál figyeljünk a hitelkeretünkre, valamint a visszafizetés határidejére, nehogy a kamatok miatt később sokkal többet kelljen fizetnünk.
„Ha az év első felében nyomon követtük pénzügyeinket és tudatosan hoztuk meg a döntéseinket, érdemes ezt a gyakorlatot az év második felében is folytatni. Tervezzen együtt a család, beszéljük meg gyermekeinkkel, milyen programokra vágynak még az év hátralévő részében, vagy milyen felszerelést láttak osztálytársaiknál, amit ők is szívesen beszereznének a következő tanévre. Ez arra is kiváló alkalom, hogy gyermekünket a tudatos tervezésre megtanítsuk, hiszen ez az okos pénzügyi döntések alapja” – mondta Horváth Magyary Nóra, a K&H csoport kommunikációs ügyvezető igazgatója.