A Népszava cikke szerint idén mintegy 10 százalékkal drágulhatnak a gyümölcsök, egyes fajták, például a szamóca ára azonban még ennél is magasabbra szökhet. Az okokat nem csak a hazai időjárásban, hanem a külföldi piacokon is kell keresni. Míg a tavaszi fagyok Magyarországon 15-20 ezer hektáron okoztak problémát, Nyugat-Európában még ennél is pusztítóbb hideg volt: Észak-Olaszországban, valamint a németországi, belgiumi, hollandiai gyümölcsösökben akár 50-70 százalékos pusztítást is láthattunk, ami derékba törte a cseresznye és meggytermőket.
Mivel a magyar piac túl kicsi, így nem képes befolyásolni az európai folyamatokat, emiatt a nemzetközi trendek húzzák magukkal a magyarországi árakat is. Mivel a régióban is és itthon is terméskiesés várható, így az importból is kevesebb jut, miközben a magyar termés egy részét elszívja a nyugat-európai piac. A kiesés pontos mértékéről két hét múlva jelent majd a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet, az előzetes felmérések alapján a legjelentősebb kár az almásokat, majd a meggy-, illetve a cseresznyeültetvényeket érte, de a szilva is érdemi veszteségeket szenvedett el, fűzte hozzá Ledó Ferenc, a szervezet elnöke.
Mennyi gyümölcsöt eszünk?
A KSH osztályvezetője, Mináry Borbála nyilatkozott a lapnak a magyarok gyümölcsfogyasztási szokásairól, átlagosa 25,9 százalékát teszik ki a fogyasztói kosárnak a különböző gyümölcsök. Az alacsony jövedelműeknél még ennél is nagyobb részét viszi el az átlagos bevásárlásnak, 31,6 százalékot, míg a nyugdíjasok a pénzük 28,2 százalékát fordítják gyümölcsre – utóbbiak élelmiszerfogyasztásának 12 százalékát kizárólag burgonya, zöldség és gyümölcs teszi ki.
Egy év múlva már az egész országban manipulálják az időjárást Ha mást nem, nemsokára már a jég miatt nem kell aggódnia a gazdáknak, igaz, a jégkármentesítő rendszer üzemeltetését és kiépítésének költségeit, mintegy 1,5 milliárd forintot velük fizettetnék ki, erről korábban itt írtunk a Privátbankár.hu-n. >>> |