Ahogy arról már korábban is beszámoltunk, várhatóan 2018 májusától működik az egész ország területén elérhetővé válik a talajgenerátoros jégkármentesítő rendszer – mondta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke. Jelenleg még csak Baranya, Somogy és Tolna megyében működik a rendszer.
Mindenki ezt keresi zöldségesnél - pont a legrosszabbkor szállt el az ára - Tovább >>> |
Győrffy Balázs elmondta: a rendszer fejlesztésére egyedül a NAK pályázott, így várhatóan az agrárkamara működteti majd az országos jégkármentesítést. A pályázat eredménye legkésőbb június végére várható. A tervek szerint az ország területét 10 négyzetkilométeres blokkokra osztják, a négyzethálós terület metszéspontjaiba pedig összesen mintegy 984 talajgenerátort helyeznek el. Ezzel a felosztással biztosítható az esetleges jégeső okozta károk mérséklése nemcsak a mezőgazdaságban, hanem például a gépkocsik és az épületek esetében is.
A kárelhárítás ingyenes lesz a gazdák számára. Az évente várható másfél milliárdos költségeket a Kárenyhítési Alapból finanszírozzák. A rendszert megalapozó beruházás összköltsége 1,8 milliárd forint lesz várhatóan. Mindennek nyomán pedig évente mintegy 50 milliárd forint termelési értéket lehet megóvni a mezőgazdaságban - mondta a NAK elnöke.
Ezt érdemesen tudni az ezüst-jodidról A jégeső-elhárítás során talajgenerátorok segítségével ezüst-jodid kristályokat pumpálnak nagy koncentrációban a zivatarfelhőkbe. Az ezüst-jodid egy szervetlen vegyület, só. Mivel a vegyület nagyon hasonlít a jégkristályok szerkezetére, a keletkező jég hamar hozzátapad az ezüst-jodid molekulákhoz. Bár így több jégszem keletkezik, méretük jelentősen kisebb lesz, így lassabban esnek lefelé, mint a hagyományos jégeső esetében. A lehulló daraboknak így több idejük marad visszaolvadni a pozitív hőmérsékleti tartományban. Az anyag használatának ugyanakkor megvannak a maga veszélyei, mivel az ezüst-jodid fény hatására elbomlik, bomlásakor jód és ezüst keletkezik. Bár az ezüst nagy méretben (mint például egy ezüstgyűrű) nem káros, elemi szinten azonban igen erős fertőtlenítőként képes viselkedni. Nem véletlen, hogy a víz fertőtlenítésén túl orvosi implantátumok bevonataként is hasznosítják, mivel a fémionok folyamatos kibocsátása elpusztítja a baktériumokat. Az ezüst nagyfokú fogyasztása (heti 3-4 gramm) argyriához vezethet, ami a bőr és a nyálkahártya kóros, kékes-szürkés elszíneződését jelenti. Ez persze nem jelenti, hogy az ezüst-jodiddal áztatott földek veszélyt jelentenének, mivel ennek mennyisége nem haladhat meg egy bizonyos határértéket. A vegyi anyagról részletesebb leírás itt érhető el. |