Medvehagyma erdő. Forrás: SEFAG Zrt. |
Idén szokatlanul korán kezdődik a medvehagyma-szezon, az enyhe tél és a váratlanul jött, erős felmelegedésnek köszönhetően már márciusban megjelenhet a tavaszi konyhák népszerű gyógynövénye. Magyarországon különösen kedvelt fűszernövényről van szó, ráadásul igen sok helyen megtalálható a természetben is. A hosszú hétvége ideális alkalom a gyűjtésre, ennek azonban van néhány alapvető szabálya, amit érdemes betartani - ha nem vigyázunk, könnyen kórház, vagy rosszabb lehet a vége.
Hol keressem?
A SEFAG Zrt. közlése szerint a medvehagyma a nedves, árnyas, enyhén savanyú talajú területeket kedveli, ezért főleg gyertyános, tölgyes vagy bükkös erdők aljnövényzetében érdemes kutatni utána. Nem mindegy azonban, hogy mikor, hogyan és főleg mekkora mennyiségben szedjük ezt az értékes növényt, tudta meg a Privátbankár.hu.
Somogy megyében a Zselici, a Kaposvári és az Iharosi Erdészeteinek területén lehet medvehagymát találni. A társaság szakemberei mindenkinek azt javasolják, a szabályokat betartva, de nyugodtan gyűjtsék és fogyasszák a növényt, a medvehagyma gyógyhatása és vitamintartalma ugyanis egyaránt jól jön szervezetünknek a téli hónapok ínsége után. Jó hír, hogy frissen és fagyasztás után is felhasználható, a leveleket mossuk meg, szárítsuk, szárítsuk és tegyük el zacskókban vagy dobozokban - fagyasztva hónapokig eláll. Egy jó tanács: érdemes aromazáró tasakba tenni, mert könnyen átadja a szagát más ételeknek.
Veszélyes hasonmás: a gyöngyvirág
A medvehagymának sajnos nagyon hasonló levele van, mint az egyébként halálos mérget tartalmazó gyöngyvirágnak, aminek azonban a virágai ilyen korán még nem biztos, hogy kifejlődtek. A legkönnyebben úgy különböztethetjük meg a kettőt, ha megdörzsöljük a leveleket: ekkor ugyanis, ha medvehagymát tartunk a kezünkben, éreznünk kell a jellegzetes hagymaszagot.
Virágzó medvehagyma - könnyen megkülönböztethető a csillag alakú virágával. Forrás: SEFAG Zrt. |
A medvehagyma levele emellett valamivel keskenyebb (maximum 4 centiméter széles), mint a gyöngyvirágé (legalább 6 centis leveleket növeszt). Ha már virágos a növény, a gyöngyvirág könnyen elkülöníthető a medvehagyma szintén fehér, de csillag alakú - és egyébként szintén hagymaszagú - virágától.
Teleszedhetem a hűtőt?
Bárcsak ilyen egyszerű lenne! Magyarországon ugyanis minden erdő az állam tulajdona, vagyis a benne található bogyókból, gyógynövényekből, termésekből és gombákból bár mi magunk is szedhetünk, fejenként azonban mindenből maximum csak két kilogrammot gyűjthetünk, és kizárólag saját felhasználásra. Ennél nagyobb mennyiséget, vagy értékesítésre szánva csak erdőgazdálkodó engedélyével lehet gyűjteni.
Fontos még tudni, hogy a medvehagyma egyébként védett növény, így kizárólag a levelét gyűjthetjük össze, ha pedig ezt természetvédelmi területen tesszük, úgy szintén engedélyt kell kérni a természetvédelmi hatóságtól. A fokozottan védett erdőkben - nem meglepő módon - szigorúan tilos a gyűjtés. Az engedély nélkül vagy tiltott területen szedett medvehagymát az erdészek lefoglalják, ráadásul a szabályszegő több tízezer forintos bírságra is számíthat.
Miről ismerem fel a gyöngyvirág-mérgezést? Fontos, hogy medvehagymát csak megbízható embertől vásároljunk, vagy magunk gyűjtsük, ügyelve a fent említett tényezőkre. Ha azonban mégis felmerül a gyanú, hogy gyöngyviráglevelet adtak el nekünk/fogyasztottunk, mihamarabb keressük fel a kórházat, a gyöngyvirágmérgezés ugyanis gyomormosást és gyógyszeres kezelést igényel! A mérgezés tünetei két fázisban jelentkeznek a vital.hu cikke szerint. Az elsőben rosszullét, hányás, gyomor- és bélrendszeri bántalmak (hasi fájdalom, hasmenés), kábultság és zavartság észlelhető. A pulzusszám 60 alá zuhan, a vérnyomás emelkedik, szívritmuszavarok lépnek fel. Ezt követően a pulzus gyengül, alig tapintható. A második fázis hirtelen követi az elsőt, ekkor a pulzusszám emelkedik, a vérnyomás csökken. Az eszméletvesztést követően a szívműködés leáll. |