Egy átlagos hétvége a kánikulában: araszoló autók az M7-es autópályán, a Balaton felé vezető oldalon Tárnok közelében, miután négy autó ütközött Martonvásár közelében 2015. július 24-én. MTI Fotó: Mihádák Zoltán |
Hőségben nehéz
A járművezetők és a gyalogosok általában a megszokottnál figyelmetlenebbek, sok esetben türelmetlenebbek. A közlekedés résztvevői között is jelentősen megnő a rosszullétek száma, a hőség gyengíti a szellemi erőkifejtést, egyeseknél tompaságot, közönyösséget, másoknál fokozódó ingerlékenységet válthat ki. Kevésbé tudunk koncentrálni, nő a reakcióidő, a reflexek tompulnak.
Özönvízben még nehezebb
Az évszak másik sajátossága a váratlanul lezúduló, özönvízszerű esőzés, mely szintén próbára teszi a gépjárművezetőket. A látótávolság hirtelen csökkenésén túl az autósok nagy része nem számol az úgynevezett „vízen futás” veszélyeivel - az autóverseny-rajongók ezt aquaplaning néven is ismerik. Ilyenkor a kerék fokozatosan elveszíti kapcsolatát az úttesttel, „felfut” a vízre, a jármű kormányozhatatlanná válik. Mindez akkor alakul ki a legkönnyebben, ha a nagy sebesség kopott gumiabroncsokkal párosul.
Lassan és szabályosan vezessünk - vagy inkább el se induljunk
Kész tortúra lejutni a Balatonra A Balaton irányába megnövekedett járműforgalom miatt az M7-es autópályán és a 7-es számú főúton egyaránt torlódás alakult ki. A rendőrök Martonvásár belterületén rendőri irányítással segítik a közlekedőket, azonban ennek ellenére Martonvásár és Érd között a sztrádán és a főúton egyaránt lépésben haladnak a járművek. A rendőrség javasolja, hogy a torlódás elkerülése érdekében a fővárosból a Balaton irányába közlekedők lehetőség szerint válasszanak alternatív útvonalat. A rendőrök Bicskén és Székesfehérváron át az 1-es számú főút, vagy az M1-es autópálya, majd a 811-es számú út használatát javasolják.
|
Az ORFK azt javasolja az autósoknak, hogy zivatar idején azonnal csökkentsék a sebességüket, vagy álljanak félre, és ha csendesedik az eső, akkor folytassák útjukat. A legjobb megelőzésminden esetben a közlekedési szabályok megtartása, szintén kiemelten fontos a megváltozott időjárási viszonyokhoz való alkalmazkodás.
Aki nehezen viseli a meleget, ebben az időszakban lehetőleg ne üljön a volán mögé. Amennyiben feltétlenül szükséges elindulni, akkor csak kipihent állapotban vezessenek, álljanak meg gyakrabban pihenni, felfrissülni. Nyújtóztassák ki végtagjaikat, a testmozgás bizonyítottan megkönnyíti a további járművezetést. Amennyiben a járművük napon parkol, indulás előtt szellőztessék át. Fogyasszanak megfelelő mennyiségű folyadékot, a gépkocsiban mindig legyen hűtött ásványvíz, vagy üdítőital. Legyenek türelmesek, vezessenek a szokottnál lassabban, körültekintőbben, tartsanak nagyobb követési távolságot!
+1 tipp vasárnapra: tarts jobbra!
A KRESZ szerint olyan úttesten, amelyen az azonos irányú forgalom rendelkezésére két vagy több forgalmi sáv áll (párhuzamos közlekedésre alkalmas úttest), ott a folyamatos közlekedésre szinte mindig a külső, jobb szélső forgalmi sávot kell igénybe venni.
Magyarán: aki jön haza a Balatonról, Székesfehérvártól húzódjon ki a jobb sávba, ne autózza végig a középső sávban az egész utat, mert lassítja a forgalmat és balesetveszélyt okoz - ráadásul szabálytalan is.