Sokakban merül fel a kérdés, hogy vajon megéri-e, milyen előnyöket nyújt, ha egy 1-2 éves készülék mellett teszik le a voksukat, nem jár-e nagy kockázattal használt eszközöket vásárolni. A magáneladásoknál gyakran futni rejtett hibákba, és rendszerint már garancia sem vonatkozik a készülékekre.
Ezzel szemben a megbízható, minősített kereskedőknél bevizsgált, garanciával rendelkező mobilokhoz és laptopokhoz, PC-khez juthatunk, és a Speedshopnál még töltőket, kábeleket, akkumulátorokat is vásárolhatunk. Nézzük, milyen szempontokat mérlegeljünk, hogy elkerüljük a leggyakoribb buktatókat!
Mennyire kockázatos használt készüléket vásárolni?
A legújabb készülékek gyakran csak kisebb ráncfelvarráson mennek keresztül, nagyobb újításokkal ritkán találkozni, viszont jóval magasabb árat kérnek értük a gyártók, ezért egyre többen döntenek egy-egy előző, akár használt modell megvásárlása mellett. Ha kereskedőktől vásárolsz, kisebb kockázatot vállalsz, mintha ismeretlen magánszemélyektől vásárolnál, ugyanis egy magára valamit is adó kereskedő diagnosztikai szoftverrel bevizsgált és szükség esetén megjavított készüléket értékesít.
Új készülékhez is hozzájuthatsz, ha nem ragaszkodsz a legújabb modellekhez, hanem beéred egy eggyel, esetleg kettővel korábbi generációval. Az árcsökkenés akár jelentős is lehet – persze félárra ne számíts –, így egy csúcskategóriás telefon vagy laptop boldog tulajdonosa lehetsz kedvező áron, ráadásul garanciával.
Mi lehet a használt készülékek buktatója?
Amennyiben megbízható helyről szerzed be, nagy valószínűséggel nem lesznek rejtett hibái a telefonnak, számítástechnikai eszközöknek. Azt azonban tudnod kell, hogy a készülékek szoftvere gyorsan elavul, így 1-2 éven belül problémák lehetnek a sebességgel, illetve érdemes ellenőrizni, meddig garantálja a gyártó a támogatást. De az újabb készülékeken jellemzően a RAM és belső tárhely is nagyobb, a mobiloknál pedig a kamera is fejlettebb lehet.
Egyaránt megvannak az előnyei és a hátrányai annak, ha magánszemélytől és ha kereskedőtől vásárolsz. Utóbbinál számlát kapsz, kipróbálhatod a készüléket, reklamáció esetén visszaviheted – bár 6 hónap szavatosság a másik típusú vásárlás esetében is megillet –, ugyanakkor magasabb lesz az ár, mintha magánszemélytől vásárolnád.
Mindkét esetben nézd meg alaposan a készüléket, a karcolásokat, sérüléseket, de vizsgáld meg a gombokat, a hangszórókat, a töltőcsatlakozót is, illetve olvasd el a neten más vevők értékeléseit, véleményét.
Tudj az esetleges hibákról!
Fontos, hogy tudatában legyél annak, ha egy alkatrészt cseréltek korábban a készüléken, ne ess kétségbe, hiszen ha szakszerűen történt, akkor nem feltétlen okoz problémát. Viszont érintheti a gyártó által eredetileg garantált víz- és porállóságot.