Egy DUSA-WOOD Játékkészítő Kft. által telepített iskolai játszótér minden elemében a gyermekek egészséges fejlődését segíti, miközben kikapcsolódásként is szolgál a tanítás szüneteiben. Éppen ezért az iskolaválasztásnál akár az is fontos szempont lehet, hogy milyen az épület udvarán található köztéri játékpark minősége, hiszen ezek akár még az iskolai előmenetelre is mérhető hatást gyakorolhatnak.
Játékok a motorikus készségek fejlesztésére
Egy megfelelően tervezett játszótéren kapott sokrétű fizikai ingereknek, változatos feladatoknak köszönhetően a fizikai készségeik természetes úton fejlődnek, ami kisebb korban elsősorban a motorikus képességek látványos kiteljesedését jelenti.
Jó esetben a feladatok nehézsége széles spektrumot fed le: a legegyszerűbb feladatoktól kezdve az egyre összetettebb játékokig, amik mind-mind izgalmas kihívást jelentenek a fejlődő izomzatnak.
Közösségben a játszótéren
Egy jó játszótér arra sarkallja a gyerekeket, hogy interakcióba kerüljenek egymással, és közösen elsajátítsák a környező társadalom normáit, gyakorolják azokat a társadalmi szerepeket, amelyeket be kell majd felnőttként tölteniük. A játék felszabadító keretei között megtanulhatják, miként kössenek barátságokat, uralkodjanak érzelmeiken, vegyenek részt konstruktívan a felmerülő problémák megoldásában.
Türelmet tanulnak a sorban álláshoz, gyakorolhatják az empátiát társaikkal szemben, akiket kisebb kudarc ért. Így sokkal kisebb eséllyel fognak depresszióval, szorongással vagy éppen indulatkezelési problémákkal küzdeni.
A játék véletlenszerűen sodor egymás mellé különböző személyiségeket, így megtanít alkalmazkodni az eltérő élethelyzetekhez, státuszokhoz.
Játék nem csak a testnek, a szellemnek is
A játszótér nemcsak a testi, hanem a szellemi fejlődés színtere is, hiszen folyamatos döntési, mérlegelési helyzeteket kínál, ami kihívást jelent a kognitív képességeknek is, miközben a kreativitásnak is remek alapanyagot szolgáltat. Mindezek mellett hatással van a kritikus gondolkodásra és a problémamegoldó készségre is. A játszótér birtokbavétele, a benne rejlő lehetőségek kiaknázása bátorságot igényel, aminek köszönhetően a gyerekek későbbi életük során is képesek lesznek diadalmaskodni az őket érő kihívásokon.
A játszótéren szerzett tapasztalatok tehát a tanórákon is a gyerekek segítségére lesznek, még ha ez a kapcsolat első ránézésre nem is nyilvánvaló. Éppen ezért fontos, hogy a játszóterek a gyermekek számára kellően izgalmasak legyenek, hogy szívesen látogassák hosszabb távon is. Fejlesztő ingereket és felszabadultságot keresve, a komoly tanulást a szünetekben játékos formában is tovább folytatva.