Az engedélyek beszerzése, a szolgáltatóval való egyeztetés akár két hónapot is igénybe vehet, és sajnos ezen egyelőre nem tudunk változtatni. Ennek ellenére a napelem rendszert felszereleni még mindig egy profitábilis befektetés, hiszen rohamléptekkel termeli vissza az árát. 7-10 év alatt teljes mértékben megtérül és akár 25-30 évig működik. Emellett eltörpül a két hónapos ügyintézés.
A napelemes rendszer felszerelése az elejétől a végéig
Egy-két napot vesz igénybe, hogy találjunk egy szerelő céget, ajánlatot kérjünk, elmondjuk, mire van szükségünk. A cég elvégzi a tervezést. Ezután a finanszírozásra és engedélyeztetésre lehet koncentrálni. Szerencsére vannak már olyan vállalkozók, akik az ügyintézést is átvállalják. Ők tudják, mikor kell sorba állni, és tudják, mikor milyen formanyomtatványra van szükség a sikeres és gyors elbíráláshoz.
Tegyük fel, hogy ez a folyamat hamar véget ér, és sikeresen elkezdhetjük a szerelési munkálatokat. Nem kell különösebb felfordulásra számítani. Sőt, a szerelők általában finom kesztyűkben dolgoznak. A napelemek időtállók, és a legtöbb modellre akár rá is lehet állni, azonban a szerelés közben a mérnök és a szerelők kiemelt figyelemmel bánnak a szerkezetekkel.
Ha szép az idő és gyorsan lehet dolgozni, akkor a teljes szerelés egy munkanapot vesz igénybe. Ezután a takarításra szinte egyáltalán nem kell energiát fordítani, hiszen a munkások minden csomagolóanyagot eltakarítanak maguk után.
Hitelre is lehet napelem rendszert vásárolni?
Ha nem a félretett pénzünkből szeretnénk napelemes rendszert, akkor az meghosszabbíthatja az egész folyamatot. Ennek mértéke attól függ, hogy mennyire hatékonyan tudjuk végigjárni a banki bürokráciát. Ehhez is kérhetünk segítséget a szerelő cégektől, hiszen nap mint nap találkoznak finanszírozási lehetőségekkel, megoldásokkal.
Mit kell tudni a napelemek működéséről?
A napelemek működése nem bonyolult folyamat. A napból érkező fénysugarak egy kémiai reakciót váltanak ki a napelem panelek kristályszerkezetében, amely villamos energiát termel. Ezt az egyenáramot az inverter váltóárammá alakítja át, majd pedig bevezeti a hálózatunkba. Nem mindegy azonban, hogy polikristályos vagy monokristályos napelem kerül a tetőre.
Befolyásolja a szerelést a jelenlegi hálózat vagy a tető állapota?
Sajnos a tetőszerkezet állapotát meg kell vizsgálni, és a súlytöbblet miatt lehetséges, hogy fel kell újítani vagy teljesen lecserélni azt. A lakóépület elektromos hálózata is befolyásolhatja a munkálatok idejét, hiszen a szükséges változtatásokat végre kell hajtani.