Horgász a Tisza-tavon (Fotó: MTI Fotó, Bugány János) |
Mindent néznek
A szabadvízi fürdővizek uniós irányelvek alapján készülő minősítését négy év bakteriológiai vizsgálati eredményei alapján állítják össze a kockázat statisztikai értékelésével, ami nem csak egy-egy mintát, illetve azok vizsgálati eredményét veszi figyelembe, hanem a vízminőség változásait, és az esetlegesen fennálló egyéb egészségkockázatokat is követi.
A fürdési idény előtt a járási hivatalok népegészségügyi osztályai minden strandot ellenőriznek. Egy természetes fürdővizet általában egy szezon alatt négy alkalommal vizsgálnak, nyitás előtt, és a nyár folyamán havonta egyszer az üzemeltető által megbízott akkreditált laboratóriumok. A levett vízmintákban két bakteriális paraméter jelenlétét vizsgálják, amelyek szennyvíz eredetű szennyeződésre, és az ebből adódó egészségkockázatra utalhatnak. A tavakon a vízvirágzásra is figyelnek, ami a köznyelvben kék algának nevezett, allergén toxinokat termelő baktérium elszaporodását jelenti. Ennek jelei a víz kékeszöld elszíneződése, zavarosodása, esetleg habzása.
Hogy hol és mennyibe kerülnek idén a strandbelépők, arról ebben a cikkben írtunk. |
Kiváló a fürdővíz minősége például a Fertő-tó, Hévízi tófürdő és a Tisza-tó esetében, illetve a Velencei-tó és a balatoni fürdőhelyek többségénél. Az Országos Közegészségügyi Intézet összesítése alapján az országos helyzetkép alapvetően pozitív, a 229 minősített fürdővíz 94 százalékban kiváló vagy jó minősítést, 3 százalékban tűrhető minősítést kapott.
Akik elbuktak
Mindössze hét fürdőhely esett az elmúlt négy év adatai alapján kifogásolt kategóriába (Göd, Felső gödi szabad strand; Makó, Maros Kalandpart; Mosonmagyaróvár, Mosoni utcai szabad strand; Jánd, Tisza-parti szabad strand; Tivadar, Tisza-parti szabad strand; Vásárosnamény, Gergelyiugornyai szabad strand; Tiszasziget, Turisztikai Központ "Szabadstrand").
Néhány strandfürdő a vizsgáltak közül (Forrás: OKI) |
A nem kijelölt fürdőhelyeken való fürdőzés nem javasolt, mivel ezeken a helyszíneken a víz minőségét nem ellenőrzik, a fürdőzés higiénés feltételei nincsenek meg. A közegészségügyi veszélyeken túl sok esetben a balesetveszély miatt tiltott a fürdés (pl. bányatavak).
A teljes lista az Országos Közegészségügyi Intézet honlapján, itt található.