A magyar lakosság nagyjából 40 százaléka próbálna ki valamilyen különösen veszélyes sportot, a merészebbek körében a legvonzóbb az ejtőernyős ugrás és a siklórepülés, de sokan vállalnák be a bungee jumpingot és a vadvízi evezést is – derül ki a Generali Biztosító 1200 fős reprezentatív kutatásából.
Drága mulatság
Sokan nem tudják, de az extrémsport-balesetek utáni hazai kórházi kezelést – a sürgősségi ellátást kivéve - nem állja az állami társadalombiztosítás. A lehetséges veszélyek és a sokszor milliós tételű kórházi számlák ellenére azonban az eredmények azt mutatják, hogy egyre kevesebb félelmünk van az extrém sportokkal kapcsolatban: a szülők 56 százaléka akár gyermekének is megengedné, hogy kipróbálja valamelyiket. Ezen a téren a férfiak engedékenyebbnek bizonyulnak, kétharmaduk hagyná gyermekének, hogy extrém sportot űzzön, míg a nőknek csak 49 százaléka gondolja ugyanígy. Mindez azért is meglepő, mert a megkérdezettek 13 százalékának volt már súlyos sportsérülése.
„A kutatásunkból kiderült, hogy egyre több embert vonz a veszélyes sportok izgalma, pedig a mi ügyfeleink között előfordult már, hogy például az ejtőernyős ugrást követően a sportoló rosszul ért földet, vagy falmászás közben leesett és csípőcsontsérülést, comb- vagy bokacsonttörés szenvedett. Ilyen esetekben többszöri operációval és több hónapos kezeléssel is lehet számolni, nem beszélve az akár milliós tételű kórházi számláról, hiszen ezen baleseteknél a társadalombiztosítási ellátás az életmentő sürgősségi ellátások kivételével nem fedezi a költségeket" – mondta el Schaub Erika, a Generali személybiztosítási igazgatója.
Ejtőernyőzni és ralizni különösen veszélyes
A biztosító társaság eddigi adatai alapján az is kiderült, mely extrém sporttevékenység során a leggyakoribbak a káresetek. Ezek szerint megállapítható, hogy a kutatásban is igen népszerűnek bizonyult ejtőernyőzés és rali közben történik a legtöbb baleset, míg a hegy- és sziklamászás az összes káreset mindössze tíz százalékát teszi ki.
A különösen veszélyes sportok listája: barlangászat, bázisugrás, ejtőernyőzés, falmászás, félkezes és nyílttengeri vitorlázás, hegymászás és sziklamászás az V. foktól, hőlégballonozás, jet-ski, vízisí, magashegyi expedíció, mélybe ugrás (bungee jumping), műrepülés, paplanernyőzés, rally, roncsautó (auto-crash) sport, sárkányrepülés, vadvízi evezés. |