A jó idő pedig sokakat arra sarkall, hogy előkerüljön a kétkerekű és azzal közlekedjenek a munkába vagy csak minél több időt töltsön a szabadban. A kerékpár helyes beállítása nem csupán azért fontos, mert így sokkal kényelmesebben tudunk haladni, hanem azért is, mert így lecsökkenthetjük egy esetleges baleset bekövetkeztének esélyét.
Ha anyagi biztonságra vágyunk, akkor a Genertel Biztosító balesetbiztosítása segíthet mindket ebben. Elvégre könnyen belátható, hogy akár egy kisebb baleset is keresőképtelenné tehet minket, ami a teljes család életére kihatással lehet. Az ördög sosem alszik, így jobb óvatosnak lenni.
Nyereg pozíció és ülésmagasság
Mielőtt még nyeregbe pattanánk, az első dolog, hogy be kell állítanunk a megfelelő ülésmagasságot. A túl alacsony és a túl magas üléspozíció sem előnyös. Előbbi növeli a baleset kockázatát, ráadásul a teljesítményt is hátráltatja, míg utóbbi komoly kényelmetlenséget jelent még rövid távon is.
A helyes ülésmagasság meghatározásának legjobb módja, ha felülünk a biciklire és az ülést úgy állítjuk be, hogy fél centiméterrel magasabban legyen a sarkunk, mint a talp pedált érintő része.
Amikor a pedált a legalsó pontra nyomjuk, akkor a lábunknak térdben enyhén hajlítottnak kell lennie. Ha ennél is jobban be kell hajlítani a lábunkat, esetleg teljesen ki kell nyújtanunk, akkor biztosan nem jól van beállítva az ülés magassága. A nyeregnek mindig vízszintes állapotban kell lennie, hogy a csípőnk útközben ne billenjen se előre, se hátra, ellenkező esetben balesetveszélyes a közlekedés.
A kormányszár és a kormány
A bicikli hajtása közbeni megfelelő testtartás érdekében a kormányszár és a kormány helyes beállításáról sem feledkezhetünk meg. Ezek beállítása elsősorban a testmérettől, illetve a testmozgás preferenciától függ.
Sokan csak a kormányt állítják be, holott a kormányszárat is be lehet állítani az azt tartó csavarok lazítása segítségével. A helyes beállításhoz ezúttal is fel kell ülnünk a biciklire és próbálkoznunk, hogy ne útközben derüljön ki, hogy valami mégsem jó.
Egyéb részletek
Mindezzel nem ér véget a feladatunk, hiszen az olyan fontos részletekről sem feledkezhetünk meg, mint a fékek ellenőrzése, a fékkarok megfelelő távolságának beállítása vagy a váltó helyes működése. Mielőtt még hosszabb túrát terveznénk be, mindenképp ellenőrizzük, hogy kényelmesen tudunk-e tekerni, és hogy minden kézre áll-e. Minél alaposabbak vagyunk, annál kisebb esélye van egy esetleges balesetnek.