Divinyi Zsombor Fotó: Állami Egészségügyi Ellátó Központ |
Az év végén elindulhat az egészségügyi informatikai fejlesztések néhány eleme, 2017 közepétől pedig az egyetemi klinikáktól a háziorvosokig minden intézmény elektronikus úton cserélheti ki - a páciens hozzájárulásával - a vizsgálati eredményeket, leleteket, egységes jelentéseket továbbíthat a központi adatbázisokba - mondta Divinyi Zsombor a Népszavának adott interjúban.
Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) központi tervezési és projekt-végrehajtási főosztályvezetője elmondta, hogy a digitális csőpostát valósítják meg, vagyis az eddig papíralapon egyik intézményből a másikba átküldött, vagy átvitt, ráadásul nem egységesen kitöltött, megírt esetleírások, laborleletek mostantól a digitális térben fognak mozogni.
Mi az az e-recept és e-beutaló?
A betegellátás szempontjából a legfontosabb újítás az e-recept, az e-beutaló és a távkonzílium lehetőségének a bevezetése lesz. Az e-recept az egységes egészségügyi szolgáltatási tér központi rendszerén átfut minden adat, minden gyógyszer, amit az alapellátásban vagy szakellátásban felírtak egy páciensnek, ezt látják az intézményvezetők, az ágazati döntéshozók, de akár a gyógyszertárak is, mindenki, aki be lesz kapcsolva ebbe a rendszerbe - írja a lap.
Nemcsak azt mutatja meg a rendszer, hogy milyen gyógyszert írtak fel, mikor és hol a páciensnek, hanem azt is látja majd az orvos, hogy van-e ellenjavallat a korábban a beteg által szedett gyógyszerekkel szemben, mert együttes hatásuk nem javítana, hanem rontana az állapotán. Most nincs adatunk arról, hogy hányszor fordul elő ilyen eset, vagy hogy egyáltalán kiváltották-e a felírt gyógyszereket - mondta a szakember.
Az e-Profil rendszer sürgős esetekben lesz hasznos, amely mindenkinek a legfontosabb, ritkán változó adatait tartalmazza, vagyis a vércsoportját, krónikus betegségeit, gyógyszerérzékenységét. Ezeket a mentőautókban rendszeresített fedélzeti eszközökön is le lehet majd kérdezni.
Mikor indul az új rendszer?
November végére átadjuk a rendszereket - mondta Divinyi Zsombor. 2016 első negyedév végétől, márciustól a lakosság is érzi majd ezek elindulását. Azt tervezzük, hogy 2016 első negyedévétől fokozatosan vezetjük be az egyes elemeket: a páciensek életút történetét rögzítő úgynevezett betegrekord rendszert, az e-Recept és e-Beutaló felületét, az e-Konzíliumot vagy az elektronikus időpontfoglalást. Abban bízunk, hogy 2017 közepére a rendszer valamennyi előnyét élvezik majd az egészségügy dolgozói és a lakosság is - tette hozzá.