1. Állítható magasságú asztal
A hátfájás és az ülőmunka között szoros a kapcsolat: mivel ez az állapot a mindennapi életre és a feladataink ellátására is hatással van, ezért nagyon fontos annak megelőzése – esetleg a tünetek enyhítése. Ennek egyik eszköze lehet egy állítható magasságú asztal, melynek segítségével a munkát nemcsak ülve, hanem állva is végezhetjük. Ezt érdemes váltogatni, a gerincünknek ugyanis nem tesz jót a folyamatosan fenntartott mozdulatlanság – még akkor sem, ha ennek során egy megfelelő kialakítású székben ülünk.
Az állítható magasságú asztal további előnye az, hogy segítségével a monitorokat is beállíthatjuk úgy, hogy azok a munkavállaló szemével legyenek egy magasságban, így a nyaki csigolyákat sem terheljük meg feleslegesen.
2. Ergonomikus székek
A helyes testtartást nem könnyű sokáig fenntartani: gyakran észre sem vesszük, hogy automatikusan lejjebb csúszunk a székben, ez pedig könnyen lehet a gerincfájdalmak előidézője. Ha ezt szeretnénk megelőzni, válasszunk ergonomikus kialakítású, deréktámasszal, állítható háttámlával és ülésmagassággal és kényelmes kartámasszal ellátott forgószékeket. Ebben nagyon egyszerű felvenni – és megtartani – a helyes testtartást, ráadásul az állítható funkciók miatt bármely kolléga testre szabhatja azt, így egy új munkavállaló érkezése miatt sem kell ismét bútort vásárolni.
3. Megfelelő fényviszonyok
A hatékony munkához elsősorban természetes fényre van szükség, ami rendkívül pozitív hatással lesz a dolgozók munkakedvére is, ráadásul a szemfáradtságot is csökkenti. Természetesen a napfény ritkán elég, ezért a borús napokon és a sötét délutánokon mindenképpen szükségünk lesz egy mennyezeti lámpára és asztali megvilágításra is. A led izzók használata jó döntés lehet, hiszen kímélik a szemet, használatuk ráadásul rendkívül energiahatékony, így beszerzésükkel mind a dolgozók, mind a vállalat jól járhat.
4. A belső terek okos kialakítása
A munkához – még a számítógép előtt ülve is – helyre van szükség. A dolgozóknak hozzá kell férniük az irodai eszközökhöz: az iratokhoz, a fénymásolóhoz vagy éppen a szekrényekhez, ezért ne zsúfoljuk tele az irodákat, hagyjunk lehetőséget a szabad mozgásra: ez a munkavállalók hangulata miatt is fontos, hiszen egy dekoratív, rendezett környezetben mindenki egy kicsit jobban érzi magát.
Természetesen a biztonság is fontos, ezért a számítógépekhez vezető kábeleket lehetőleg rejtsük el szem elől, hiszen itt egy esés komoly károkat okozhat mind a sérült testi épségében, mind a drága elektronikai berendezésekben.
5. A dizájn is számít
Az, hogy hogyan érezzük magunkat, alapvetően meghatározza a teljesítményünket, munkakedvünket, de hosszabb távon akár az egészségünkre is kihathat. Munkáltatóként az az érdekünk, hogy dolgozóink szívesen jöjjenek be az irodába, ezért figyeljünk oda a dekorációra, berendezésre is. A falszíneket válasszuk meg taktikusan, és kerüljük a túl sötét, lehangoló árnyalatokat: egy irodában jó döntés lehet a kék, a zöld vagy a semleges bézs színek használata is. Gondoskodjunk néhány dekorációról, de ezt a feladatot akár a dolgozóknak is átengedhetjük, így valóban személyre szabhatják munkakörnyezetüket.
Az egészséges munkakörnyezet jó befektetés
Vállalkozóként természetesen szeretnénk minimalizálni a kiadásainkat, vannak azonban olyan területek, ahol nem érdemes spórolni, hiszen a befektetés gyorsan megtérül. Ezek közé tartozik az ergonomikus munkakörnyezet is: a kényelmes székek, állítható asztalok és led izzók beszerzésével elérhetjük, hogy alkalmazottaink szívesen és hatékonyan dolgozzanak, ráadásul egészségüket is nagyobb eséllyel megőrizzék, így a munkából való kiesésükre sem kell számítani, ez pedig mindannyiunk közös érdeke.