Mik a felhőalapú megoldások?
Egyszerű, praktikus és sokoldalú – ezek a felhőalapú, más néven cloud-megoldások előnyei, amelyeket már a kezdeti szakasz óta kínálnak az olyan szolgáltatók, mint például a SAP on AWS együttműködés. E tulajdonságoknak köszönhetően a megoldás mára széles körben elterjedtté vált az üzleti életben ugyanúgy, mint a mindennapokban. Lényegük, hogy nem egyetlen eszközhöz kötődnek, így az interneten bárhonnan elérhetőek a felhasználók számára.
Használatukhoz nincs szükség hatalmas befektetésre, rendszeres karbantartásra, ahogy dedikált számítógépre, tárolóhelyre vagy szerverre sem. Gondoljunk például a Google Drive-ra, amelyhez bármilyen laptopról, táblagépről vagy mobiltelefonról hozzáférhetünk, csak internetre, egy böngészőre vagy a megfelelő applikációra, és persze belépési adatainkra van szükségünk. Utóbbi is bizonyítja, hogy a megoldások rendkívül biztonságosak, adatainkhoz illetéktelenek nem férhetnek hozzá, ha megfelelően kezeljük a felületeket.
A cloud megoldásokból cégmérettől függetlenül szinte minden vállalat profitálhat: használatukkal a munkafolyamatok egyszerűsíthetőek, hatékonyabbá, gyorsabbá, mérhetővé és követhetővé tehetők. Legyen szó a levelezésről, a dokumentumok tárolásáról és menedzseléséről, a megoldás mindegyik esetben alkalmazható, ráadásul testre szabható módon.
10 előny, amit kihasználhatunk vállalatvezetőként
A munkatársak sokat utaznak, eltérő időben és beosztásban dolgoznak, esetleg szeretnék bevezetni az otthoni munkavégzést? A felhőalapú megoldások kellő rugalmasságot biztosítanak, így a levelezések, a dokumentumok és minden szükséges eszköz, valamint információ bárki számára elérhetővé válhat. Hasonlóan könnyíti meg és teszi hatékonyabbá a munkavégzést a mobilitás: a rendszerek bárhonnan elérhetőek, hiszen nem kötődnek egyetlen helyszínhez vagy erőforráshoz.
Mivel a cloud-megoldások nem egyetlen eszközhöz kötődnek, könnyedén skálázhatóak: többek között a tárhely és a kapacitás mennyisége és mértéke is csökkenthető vagy épp növelhető.
A technológia szigorú szabályainak és védelmi rendszerének köszönhetően adataink, fájljaink és érzékeny információink nem kerülhetnek illetéktelen kezekbe. A biztonságot a legszigorúbb szabályozó protokollok és szoftveres folyamatok szavatolják, melyek minden előírásnak és GDPR-hoz köthető jogszabálynak megfelelnek. A legtöbb esetben mi magunk állíthatjuk be, ki milyen jogosultsággal rendelkezzen.
A hatékonyabb rendszerek önmagukban is költséghatékonyabb működést biztosítanak, a skálázhatóság és a mérhető adatok alapján pedig tovább finomíthatjuk a folyamatokat, és még több pénzt spórolhatunk meg. A felhőalapú szolgáltatások esetén nincs szükség költséges beszerzésekre és drága karbantartási munkálatokra sem.
A vállalat működését még tovább optimalizálhatjuk, ha a különböző rendszereket egymásba intergráljuk: a vezető vállalatirányítási rendszernek számító SAP például migrálható az Amazon Web Services (AWS) felhőalapú technológiájába. Az így létrejövő SAP on AWS környezet nemcsak olcsón és hatékonyan működtethető, de gyorsan és egyszerűen testre is szabható.
A digitális folyamatok alkalmazásával vállalatunk eszköztára egy sor modern technológiával bővülhet: kihasználhatjuk a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás nyújtotta előnyöket, eszközeink összeköthetővé és integráltan működtethetővé válhatnak. Ezek az innovációk a gyártástól és termeléstől kezdve az ügyfélszolgálatig és a HR-folyamatokig alkalmazhatóak.
A felhőalapú megoldások a legzöldebb rendszerek közé tartoznak: az ezeket működtető vállalatok a Microsofttól kezdve az Amazonig elkötelezték magukat a fenntarthatóság mellett, ez ma már alapvető elvárásnak számít az ilyen multinacionális vállalatoktól. Az általuk üzemeltetett adatközpontok sokkal környezetbarátabb módon működnek, mintha ezeket a szolgáltatásokat mind külön-külön, egy-egy eszközhöz dedikáltan alkalmaznánk. Emellett a digitalizációval bármelyik cég működése környezetbarátabbá tehető, hiszen a folyamatok mérhetőek és monitorozhatóak.
Ezeknek a megoldásoknak köszönhetően az üzletfejlesztés soha nem volt olyan egyszerű, mint ma. A cloud-rendszerekkel könnyen feltárhatjuk, a működés mely része nem elég hatékony, így könnyen léphetünk. Ráadásul ma pedig már alig van olyan folyamat, ami a felhalapú megoldásokkal ne lenne digitalizálható.
Ha úgy érezzük, nincs időnk vagy erőforrásunk az ügyfélpanaszok kezelésére, szintén fordulhatunk a digitális technológiához: a cloud-megoldásokkal ezek a folyamatok is gördülékenyebbé tehetők.
Ugyanez a HR-folyamatokról is elmondható: a gyorsabb és egyszerűbb be-, illetve kiléptetés, a szabadságolások, a hozzáférések kezelése ma már karnyújtásnyira van tőlünk, hiszen ez mind digitalizálható.
Tartsuk a lépést!
Vállalatvezetőként igyekeznünk kell lépést tartani, hiszen az olyan, egykor idegenül csengő kifejezések mint a digitalizáció vagy az IoT (Internet of Things) ma már hívószavaknak számítanak – amelyik cégnél ezek bevezetésre kerültek, az garanciát jelent arra, hogy a vállalat elkötelezett a folyamatos fejlődés mellett. Jó hír, hogy ma már nem kell mindenhez értenünk, a legjobb, ha az újítások bevezetésekor profi cégekhez és szakemberekhez fordulunk.