Amit kevesebben tudnak, hogy a fog elvesztése a nyilvánvaló rágási nehézségeken kívül egyéb következményekkel is jár. Ezek rövid időn belül kialakulhatnak, ha pedig a páciens nem fordul időben orvoshoz, akkor akár visszafordíthatatlan károkat okozhat (nem csak a szájüregben)!
Rövid időn belül bekövetkező változások
Bár egy fog elvesztése esetén mindenkinél más ütemben indulnak meg a változások, a leggyorsabban bekövetkező, hogy a fogközt kitöltő ínypapilla és csontsövény elsorvad. Amennyiben ez bekövetkezik, akkor sajnos bonyolult műtétekkel lehet csak pótolni. Ennek következtében a résbe könnyedén belekerül a lepedék, ételmaradék, amely kellemetlen szájszagot és egyéb fogproblémákat okozhat.
Amennyiben a fogorvos által kerül eltávolításra, az ínypapilla épségét ideiglenes koronával ellátott implantátummal őrzik meg. Ha baleset következtében távozik a fog, erre pedig nem kerül sor azonnal, akkor sajnos nincs, ami megoldást nyújtana.
Hosszú távú következmények
Az idő előrehaladtával a foghiány előtti fog eltávolodik, és a két fog közötti kontaktpont megszűnik. Ez fogszuvasodáshoz, ínyvisszahúzódáshoz, fogágybetegséghez vezethet. Ez sajnos az egész szájüreget érintheti, így később a túloldali fogak közt is rések jelenhetnek meg.
Az őrlőfogak felelősek az állkapocs tartásáért. Amennyiben ezek egyike hiányzik, az állkapocs tartása megváltozik, a rágóizmok húzása miatt közelebb kerülnek egymáshoz. Ez az izom megrövidülhet, ez pedig éjszakai fogcsikorgatást, fogszorítást eredményezhet.
A csontok és az izmok egy komplex szerkezetet alkotnak, bármilyen változás visszafordíthatatlan állkapocs-deformációt okozhat. Akár nyak-, váll- és hátfájást vagy épp migrént is okozhat!
Előzd meg a problémákat!
A foghiány következményei mindenkit érintenek. Épp ezért szükséges időben orvoshoz fordulni!
A Halász Klinika szakértői modern kezelésekkel strapabíró, élethosszig tartó fogpótlással gondoskodnak a káros következmények megelőzéséről.
A foghiány megelőzése érdekében érdemes kiemelt figyelmet fordítani a megfelelő szájhigiéniára. A helyes, alapos és rendszeres fogmosással, a fogselyem és a szájvíz használatával máris sokat lehet tenni a fogaink épségének megőrzése érdekében.
Időről időre érdemes ellátogatni egy-egy fogászati kontrollvizsgálatra. Ennek köszönhetően időben kiszűrhetőek az esetleges problémák, így nem kell tartani a foghiány veszélyeitől.