Mi is az a RAM?
Egy számítógép esetén többféle memóriákat különböztetünk meg. Vannak hosszú távú és emellett rövid távú típusok is. Ahhoz, hogy hatékony legyen a működés, mindkét típusra szükség van.
A két típus közül a RAM (random-access memory) a véletlen hozzáférésű, rövid távú memória, az egyéb tárolótípusoknál sokkal gyorsabb. A feladata az, hogy a lehető leggyorsabb hozzáférést biztosítsa az adatokhoz. Átmeneti tárolást tesz lehetővé, mely során a gyorsabb olvasásnak köszönhetően a CPU sebessége sokkal jobban kihasználható, mintha egy háttértárról (lassabban) kellene kinyerni az adatokat.
A PC Aréna RAM kínálatát megnézve látható, hogy többféle típus közül is választhatunk. Az viszont közel sem mindegy, hogy melyiket vásároljuk meg a számítógépünkbe. Épp ezért nézzük is meg az egyes típusokat!
Egy kis RAM történelem
Alapvetően kétféle RAM létezik:
- DRAM: ez a dinamikus véletlen hozzáférésű memória, melynek szüksége van a folyamatos teljesítményre ahhoz, hogy megtartsa a tárolt adatokat.
- SRAM: ez a statikus véletlen hozzáférésű memória, melynek viszont nincs szüksége a folyamatos teljesítményre. Ellenben sokkal drágább és nagyobb is. Épp ezen paraméterei miatt alkalmazzák inkább CACHE memóriaként.
A RAM kifejlesztését az tette szükségessé, hogy a régi mágnesszalagos adattárolás nemcsak lassú, de nagyon körülményes is volt, ráadásul elkezdtek rohamosan fejlődni a számítógépek.
Az SDRAM bevezetése az 1990-es években történt meg. Ekkor lényeges sebességnövekedés következett be. Ugyanakkor a fejlődés töretlen volt, ami újabb és még gyorsabb memóriák után kiáltott.
1996-ban érkeztünk el a DDR RAM-ig, mely egy dupa sebességű véletlen hozzáférésű memória. Mai napig is ennek az ötödik generációját használjuk, mely még gyorsabb és egyben energiatakarékosabb.
DDR evolúció: DDR, DDR2, DDR3, DDR4, DDR5
Amit tudni kell az öt generáció DDR memóriáról:
- DDR: 1996-ban jelent meg, kettős adatsebességet jelentett. Ma már ezzel dolgoznak a videókártyák és számítógépek.
- DDR2: 2003 szeptemberében jelent meg. Tovább növelték a sebességét, viszont kompatibilis maradt a sima DDR-t elfogadó alaplapokkal.
- DDR3: 2007 júniusában dobták piacra. Órajele 1333 Mhz és 2133 Mhz között van, és csak a DDR3 kompatibilis alaplapokban használható. A mérete akár 24 GB is lehet.
- DDR4: 2014 szeptemberétől érhető el. Órajele akár 3000 Mhz is lehet, mérete pedig elérheti az akár 128 GB-ot is.
- DDR5: Ez az utóbbi évek nagy dobása. Továbbfejlesztett sebesség és minimalizált energiaszükséglet jellemzi.
Ha RAM-ot vásárolsz
Ilyenkor ezekre kell figyelned:
- Mit támogat az alaplapod?
- Meddig (GB) bővíthető?
- Hány slot van benne?
- Milyen órajelű a kiszemelt RAM?
A fentiek alapján már te is bátran bővítheted vagy cserélheted a meglévő RAM-ot a számítógépedben.