Az önismeret segít bennünket abban, hogy egyre jobban kiteljesíthessük az életünket, s magunkat olyan emberré formálhassuk, ami kielégítő a számunkra, s elérjünk egy olyan életet, ami a lehető legtöbb boldogságot jelenti nekünk. Az OnlinePszichológus szolgáltatásának köszönhetően a szakértő segítséghez már ki sem kell tennünk a lábunkat az otthonunkból.
Viszont fontos tisztában lenni azzal, hogy ehhez olyan fogalmakkal és érzésekkel is közeli viszonyba kell kerülnünk, mint ami a szeretet vagy az önzetlenség.
Van a szeretetnek definíciója?
Ki kell emelni e kérdésben Fromm munkásságát, aki szerint a szeretet egy erős vágy arra, hogy másoknak adhassunk, s általa átélhessük azt, hogy képesek vagyunk hatni. Ebben az aktív cselekvésben olyan fontos összetevők jelennek meg, mint a másokkal való törődés, a másikért való felelősségvállalás, valamint a másik létének és szükségleteinek a tisztelete.
De hogyan kapcsolódnak ezek egymáshoz? Az odafigyeléssel kezdődik, amin keresztül észleljük a másik ember igényeit, majd felelősen, nem bánva az ebbe belefektetett energiáinkat, időnket, megtesszük azokat a dolgokat érte, amikre neki valóban szüksége van. Ehhez természetesen ismernünk is kell ezeket, aminek a tisztelet lesz az alapja, amivel a másik ember felé fordulunk, s nem a mi saját elképzeléseink alapján próbálunk eleget tenni a késztetéseinknek.
Nem létezhetünk nélküle
Maslow szerint a szeretet, illetve a valahová tartozás olyan igények, amelyeket feltétlenül ki kell elégítenünk, s rögtön a fiziológiai szükségleteket (mint az evés vagy az ivás), illetve a biztonság iránti igényünket követik. Ez rámutat arra, hogy mennyire erős ez a vágy bennünk. Ha ezen a szinten valamilyen hiányt kell megélnünk, az nagy valószínűséggel patológiához fog vezetni.
Hogyan kapcsolódik hozzá az altruizmus?
Önzetlenség, jótékonyság, emberszeretet – talán ezekkel a kifejezésekkel írhatjuk legjobban körül ezt a fogalmat. A mögöttes hajtóerőként az empátiát vagy együttérzést szokták megjelölni. Amikor úgy érezzük, hogy valakin segíteni szeretnénk, akkor az többféle érzelmi hátteret is magába foglalhat. Egyrészt képes megerősíteni az önértékelésünket, másrészt mérsékelheti a bennünk lévő negatív érzéseket, a feszültségünket vagy a szorongásunkat. Végül az empátia révén egy erős motivált állapotot is kialakíthat bennünk, aminek célja maga a segítség.
Az altruista egyének többnyire elégedettnek érzik magukat a saját életükkel kapcsolatban, önmagában a viselkedésnek is vannak pozitív visszahatásai a személyre nézve, fizikailag és lelkileg is. Még a stressz mértékét is képes mérsékelni a segítő személy életében. A legfontosabb azonban talán mégis a pozitív változás generálásának képessége a világban, ami az önértékelésre is kedvezően hat.