Decemberben és január első felében felmérést készített a FÉBÉSZ és a Teszt plussz Online fogyasztóvédelmi magazin, hogy az áruházláncok milyen módon élnek a termékek magyar eredetre utaló emblémák, ábrák, feliratok, nemzeti jelölések marketing-előnyeivel. Fokozottan figyelték, találkozhatnak-e a fogyasztók megtévesztő, vagy vélhetően valótlan tartalmú eredet-jelölésekkel. Az eredmény: még mindig sok a valószínűleg megtévesztő eredetjelölés plakátokon, polccímkéken, akciós-kiadványokban és termékeken – írja az NFH. A számtalan, különféle kivitelezésű, esetenként értelmezhetetlen és valódi tartalom nélküli jelölés helytelen vásárlói döntések meghozatalát eredményezheti.
Egy régi hungarikum. (Fotó: Pick.hu) |
Rendkívül gyakori, egyes áruházláncokban általános a „magyar termék”, a „magyar minőség”, a „hazai”, valamint a nemzetiszín lobogóval ellátott ábrás, emblémás magyareredet-jelölés. A védjegyoltalom alatt álló, minőségi garanciát nyújtó tanúsító védjegyek kivételével a fogyasztókat a magyar termékek vásárlására ösztönző egyéb jelölések mögött jelenleg nem áll semmilyen, szabályzatba foglalt feltételrendszer.
A felmérés szerint az elmúlt évekhez képest valamelyest csökkent ugyan az eredetjelölések aránya - egyes áruházláncokban nem is találtak megkülönböztető jelzéseket -, ezzel szemben jó néhány üzletlánc él olyan jelölésekkel, melyek vélhetően nem magyar termékeket takarnak, elsősorban az alapanyagok külföldi származása miatt. A FÉBÉSZ azt javasolja a fogyasztóknak, hogy fokozottan ellenőrizzék a magyarnak feltüntetett áruk származását, és ne a trikolórral párosuló, hangzatos reklámszlogenek, hanem a kötelező jelölések és a termékösszetétel alapján ítélkezzenek
A Gazdasági Versenyhivatal és a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság több esetben is indított eljárást az áruházláncok megtévesztő jelölési gyakorlata ellen, ezen eljárások a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról rendelkező törvény (Fttv.) általános előírásain alapulnak. Az alapanyagok származását, a feldolgozás helyét és a nemzeti jelképek felhasználását egyaránt behatároló magyartermék-rendeletre előreláthatólag még fél évet várni kell, a hungarikum-törvényt tavasszal fogadhatják el.