Becslések szerint a magyarok több tízezer okoseszközt veszítenek el decemberben a céges és egyéb karácsonyi, év végi partikon, s mivel többségükön a tapasztalatok alapján semmilyen biztonsági megoldást nem használnak, a magyarok kíváncsiságát ismerve, a megtalálók több mint 60 százaléka bele is néz az elvesztett telefonokon tárolt adatokba - mondta Béres Péter a Sicontact Kft., az ESET szoftvercég magyarországi disztribútorának vezető IT-tanácsadója az MTI-nek.
Hozzátette, bár pontos magyar felmérés még nincs a partikon elhagyott okos eszközökről, a becslést megalapozzák azok a statisztikai adatok, miszerint tavaly 19 065 zenés szórakozóhely és italüzlet működött Magyarországon, miközben az okostelefon penetráció az eNET kutatócég legfrissebb felmérése szerint elérte a netező felnőtt lakosság körében a kétharmados arányt.
Azok a kemény brit bulik
Kifejtette, egy nemrégiben készült angol felmérés rávilágít arra is, hogy nem magyar jelenségről van szó: az Egyesült Királyságban az ESET elemzése alapján mintegy 138 ezer mobiltelefont és laptopot hagynak el tulajdonosaik, csak a karácsonyi bulik alkalmával, miközben az elhagyott mobileszközök 64 százalékának nincs semmilyen biztonsági védelme.
Az angol tanulmány 600 szórakozóhely megkérdezésével készült, így átlagban 12 telefont vagy laptopot hagynak el báronként szerte Angliában, s bár csak a 18 százalékukat adják át a rendőrségnek, az elvesztett eszközök 83 százalékát végül visszakapja a gazdája. A válaszadókat megkérdezték arról is, hogy ha lehetőségük lenne, akkor belenéznének-e a megtalált telefonba, amire majdnem kétharmaduk igennel válaszolt - idézte a felmérést a szakember.
Van védelem
Jobb megelőzni a bajt, erre pedig megannyi lehetőségünk van. Ma már szinte minden szolgáltató és gyártó biztosít eszközöket arra, hogy megtaláljuk a készülékeket, illetve illetékteleneknek ne engedjünk hozzáférést. Az egyik legfontosabb ilyen eszköz a készülékek helymeghatározása egy másik eszközről, ezek használatához pedig mindössze egy - egyébként is kötelező - felhasználói fiókra van szükség.
- A Microsoft termékei esetén a Find my Phone lehet a segítségünkre,
- Apple-nél a Find my iPhone,
- az androidos eszközöknél pedig az Android Eszközkezelő mentheti meg a telefont.
Mindhárom alkalmazással meghatározhatjuk a készülék helyét, üzenetet helyezhetünk el a kijelzőn, és zárolhatjuk is a készüléket - persze csak akkor, ha be van kapcsolva és tud kommunikálni a neten.
Kevesen ismerik a Google másik, talán kissé titokzatosabb eszközét, a Timeline-t. Készüléktől függetlenül, ha belépünk a Google-fiókunkba és engedélyeztük a helymeghatározást, a Google lementi, hogy milyen útvonalakon jártunk, amelyet megtekinthetünk a Google Maps-en. Így ha valaki viszi a karácsonyra kapott csúcstelefont, láthatjuk, hogy milyen útvonalon jár.
Ha lopás történt, forduljunk egyből a rendőrséghez, és még csak véletlenül se próbáljuk meg önállóan visszaszerezni a készüléket!